Helilained aitavad trombe lõhkuda

Helilained aitavad trombe lõhkuda

Uus katsejärgus olev tehnoloogia võib aidata ravida ajuinfarkti.

Ultraheliseade, mis tekitab väga kitsale alale fokuseeritavaid helilaineid, võib tulevikus aidata lõhkuda infarkti põhjustavaid trombe ajus ilma operatsioonide või ravimiteta. Praegu on meetodit katsetatud vaid katseklaasides või loomades olevate trombide peal, kuid teadlased loodavad inimkatsetega alustada juba 2011. aasta teises pooles, vahendab teadusuudiste portaal Novaator Technology Review´d.

California ülikooli neuroloog Thilo Hölscher katsetab Iisraeli ettevõtte InSightec välja töötatud kiivrisarnast seadet, mille poolt tekitatud ultrahelikiired fokuseeritakse väikesele punktikesele ajus, kahjustamata samas koljut ja ümbritsevat ajukude.

Tehnoloogiat katsetatakse juba patsientide peal, kellel on vaja eemaldada kahjustatud ajukude, kuid trombide lõhkumine nõuab palju täpsemat tööd. Hölscher ja tema kolleegid peavad tõestama, et seade suudab trombi lõhkuda ilma ümbritsevat ajukude kahjustamata.

Infarkt on üks levinuim surmapõhjustaja ja pikaajalise puude tekitaja kogu maailmas. Ajuinfarkt tekib, kui vereklomp ehk tromb blokeerib arteri ja takistab verevoolu ajus. Mida kauem tromb püsib, seda suurem osa ajukoest sureb ning seda madalam on patsiendi ellujäämistõenäosus. „Meetod, mis taastaks ohutult verevoolu ajus, võiks omada väga olulist sotsiaalset, meditsiinilist ja majanduslikku mõju,“ ütles uurimuses mitte osalenud Arizona ülikooli radioloog Evan Unger.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada