Millega tegeleb kohtuarst?

Millega tegeleb kohtuarst?

Kohtuarstid on tavainimesele tuttavad CSI seriaali vahendusel. Kuid millega tegeleb Eesti kohtuarst?

Kohtuarst Marika Väli arvab, et tema töö õpetab hindama sõna täpsust, sest öeldut ei saa tagasi püüda. Kohtuarsti töös tuleb sageli ette, et lähedased ei ole tema otsusega rahul.

„Juhtumid, millega meie tegeleme, on ikka lähedastele šokk. Uurimisel võivad ilmneda surma põhjused, millega ei ole kerge leppida. See läheb ju ka surmateatisele kirja. Inimlikus plaanis on mõistetav, kui lähedased ei taha leppida põhjuse sõnastusega. Sageli kardetakse ka teiste arvamust,” selgitab Marika Väli raamatus „Arst ilma kitlita”.

„Üks keeruline valdkond on enesetapud. Lähedased on siis eriti raskes olukorras, väga raske on kanda teadmist, et keegi on olnud nii lootusetu, et pani endale käe külge.  Küsitakse ikka, et äkki keegi teine tekitas konkreetse vigastuse. Eriti juhtumitel, kus lahkunu ei ole kirja maha jätnud ning otsesed tõendid puuduvad. Need on psühholoogiliselt väga keerulised juhtumid.

Ka väikelastega seotud õnnetuste ja surmajuhtumite puhul on raske vanematega suhelda. On olemas eraldi surma põhjus nagu väikelaste äkksurma sündroom. Kui ka maailma kõige targem patoloog ei oska surma põhjust öelda, siis kuidas sa seletad seda lapsevanematele? Me ei tea tegelikult, mis äkksurma põhjustas. Õnnetutele vanematele on psühholoogiliselt pea võimatu midagi selgitada. Teeme kõikvõimalikke lisauuringuid, et püüda mingisugustki tõde välja selgitada. Kahjuks kuuluvad meie töö juurde juhtumid, kus omaksed lähevad siit ära rahulolematutena.

Meie töö on ka kohtus tunnistusi anda. Seal tuleb meil oma arvamust kaitsta, ka olukorras, kus süüdlane on palganud advokaadi, kelle eesmärk on loomulikult õigeksmõistmine. See on meie töö üks olulisemaid aspekte – mitte ainult välja selgitada, mis juhtus, vaid suuta seda ka teistele selgeks teha. Kui vastas on osav advokaat, võib juhtuda, et kohtuarsti seisukohad sõnastatakse ümber, nii et tähendus muutub. Kohtuarst peab jääma kindlaks ja iseendaks. Kogemus õpetab,” sedastab Marika Väli.

Täispikk intervjuu Marika Väliga ilmus raamatus "Arst ilma kitlita”. Raamatu autor on Agne Adamson. Kirjastus Menu.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada