alakaal? toitumishäire? 24.04.18 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

tere. Ma kaalun 64kg keskmiselt ja olen 1.80m pikk. Kuna mulle isiklikult tundub, et ma kaalun liiga vähe, siis olen proovinud oluliselt rohkem süüa(tervislikult) ja trenni teha vastavalt. olen saanud korduvalt ennast paremasse vormi, aga iga paari kuu tagant tekib selline tugev tagasilöök, et mul kaob igasugune isu ära ja ma lihtsalt ei suuda süüa ja kogu vaev mis olen pannud oma paremasse vormi kaob lihtsalt hetkega, nii nädala ajaga kaob paari kuu vaev, et siis kiire ainevahetus sellise kiire kaalu languse taga? Ma olen üritanud teha oma toitumiskava ringi mitmel korral, proovinud mitmeid erinevaid meetodeid, aga ikka ja alati tuleb selline söömis blokk peale. Kas teil on mõni hea nõuanne kuidas sellele läheneda teisiti, sest mul omal hakkavad mõtted otsa saama.

Arst vastas:

Kristel Ehala-Aleksejev

dr Kristel Ehala-Aleksejev

Arst-toitumisterapeut

Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere.
Teie kaal on küll väike, aga jääb soovitusliku normi piiridesse. Soovitaksin pidada nõu paralleelselt nii toitumisspetsialisti kui psühholoogiga, et välistada meeleoluprobleemid, mis sageli seonduvad kaaluga. Oluline on saavutada püsiv elustiili muutus, mis lubaks hoida kaalu soovitavas vahemikus. Muutused elustiilis peavad toetama üldist head enesetunnet ning tõstma toonust. Kui kaalu tõstmine on eesmärk omaette, mis on pigem stressiallikas, siis selline tegutsemine ei saagi olla pikas perspektiivis edukas.
Parimatega, dr. Ehala