Peale katkemist 21.02.02 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

Mul oli raseduse katkemine pool aastat tagasi. Seoses sellega on mul tekkinud mõned küsimused. Palju räägitakse raseduse meditsiinilisest nn säilitamisest, mida konkreetselt selle all mõeldakse ja millistel juhtudel on see võimalik?

Kui mul tekkis verine voolus 12 näd. kirjutati mulle No-Spa tablette ja öeldi, et UH ei näita mingit probleemi ja teha ei ole midagi peale jälgimise. Varem olin ravinud ureaplasmat (kaebusi ei olnud, avastati rutiinse analüüsiga). Kas sellises situatsioonis ei olegi võimalik rohkem midagi teha või uurida? Saan aru, et kirja teel on teil raske vastata, aga loomulikult ei ootagi ma 100% täpset diagnoosi, lihtsalt huvitavad teoreetilised võimalused.

Ja veel üks küsimus, kas teie poole on võimalik ka vastuvõtule tulla Tallinnas ja kui palju Tln haigekassa kaartiga maksab esmane konsultatsioon? Tahaks mõnedes asjades selgusele saada enne uue raseduse planeerimist, aga riiklikus nõuandlas ei ole arstil kahjuks aega pikemalt vestelda.

Suur tänu!

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud küsija!

Raseduse iseenesliku katkemise järgselt tuleks püüda selgitada põhjus: viirus- jm. infektsioonid, hormonaalsed- ja anatoomilised põhjused jpm. Sagedasemad ongi viirusinfektsioonid, ~80% juhtudest. Tänapäeval on võimalik (ise tasudes) teostada uuringuid ka punetise viirusele, tsütomegaloviirusele, toksoplasmoosile jpm. Nende läbipõetuse suhtes ja hetke ägenemise suhtes. Analüüsid on verest ja on kallid 110.- (vajalikud vähemalt 6). Kuid patsiendid on leidnud need võimalused, et saada tulevikuks vajalikke soovitusi.

Jään kaasaegse ja arenenud riikides oleva seisukoha juurde: alla 12.nädalast rasedust ei "säilitata" meditsiinilise aktiivse sekkumisega. On uuritud neid katkenud raseduste looteid ja leitud enamikel juhtudel geen- ja kromosoommutatsioone (arengurikkeid, mis on eluks sobimatud). Küll aga on põhjendatud psüühiline ja intiimne rahuolek (vahel lamamisrežiim). Juba nõukogude ajal , kui Moskva Emade ja Laste Instituut oli meile tipptsentrum, öeldi seal: (kõlab vene keeles paremini) "psihitšeski i polovoi pokoi"!

Olengi nõus Teie jälgimise taktikaga, ehk ka lamamine ja eelpool öeldu, kindlasti psüühiline rahu (meditsiinitöötajate ja lähedaste tugi ning rahustavad raviteed jm.). No-špa rasedust säilitavat toimet arenenud riikides ei tunta ja ka teaduskirjanduses. Arvan, et ka see oli mõeldud patsiendi rahustamiseks ordineerinud arsti poolt. Üle 12.nädala tekib rasedust kaitsev platsenta ja siis on ravitaktika suunatud toonuse "maha võtmisele" kaasaegsete ravimitega.

Soovitused:

-enne planeeritavat rasedust konsulteerige kindlasti teiseselt naistearstiga, tehke kõik võimalikud põletikutekitajate uuringud

-naised, kellel on olnud rasedusi, on teoreetiline võimalus suurem veelgi rasestuda

-uurida on võimalik palju, aga kõik maksab ning riiklikus nõuandlas on haigekassa rahaeralduse piirangud. Kui kulutada väga palju raha uuringuteks ühele haigele, jäävad teised lihtsalt ilma. Kõigile saab teha võrdselt vähe, ehk määratud ja hädavajlikud uuringud.

Vastuvõtule on võimalik tulla. Registreeruge 6052 739. Esmane vastuvõtt 195.-, analüüsid on haigekassa hinnakirja hindadega. Vastuvõtu kestus 30`.

Soovin Teile energiat probleemi lahenduste nimel tegutsemiseks enne 35.eluaastat!

Naistearst Galina Litter