masendus 12.02.02 / Psühholoogia

Külastaja küsib:

tere,

olen 20-aastane neiu ja mul on mure. nimelt olen ma hädas oma meeleoludega - viimased kolm kuud on olnud kohutavad. koolis ei saa asi olla, kuna seal meeldib mulle väga ja eksamisessioon läks samuti väga hästi.

mu emotsioonid on äärmusest äärmusse. eriti hädas olen masendusega, mis kestab tavaliselt mitu päeva, isegi nädalaid. kui selline "hoog" jälle peale tuleb, siis ma nutan iga asja peale - ükskõik kas kurb film või raamat - tunnen täpselt sellist tunnet, et kõik on läbi, ma ei jõua oma eluga kusagile (ma ei suuda isegi defineerida, mis see "kõik" on), olen hädavares ja ainus asi, mida ma oskan on teistele haiget teha. sellistel perioodidel mõtlen kogu aeg enesetapule ning ei söö päevade kaupa, kuna kogu aeg on iiveldustunne.

teine probleem on unenäod - ma näen lapsest saadik väga värvilisi ja selgeid unenägusid, mis hommikuti peaaegu kõik meeles on. viimased kuud olen igal öösel näinud ainult väga halbu unenägusid ja ärkan täiesti kurnatuna, ma kipun igal öösel sonima, nutma ja visklema.

kokkuvõttes tunnen, et selle kõige tagajärjel olen väga palju muutunud - ma olen kinnine, ei taha inimestega suhelda ja ei usalda kedagi, isegi kõige lähedasemate sõpradega hoian distantsi, rääkimata elukaaslasest, olen väga palju alla võtnud ja füüsiliselt nõrgaks muutunud.

ma ei tea enam, mida teha - tunnen, et ei saa selle murega ise hakkama.

ette tänades, õnnetu üliõpilane

Arst vastas:

dr Elen Kihl

Psühholoogilise Nõustamise Keskus SENSUS Tartu ja Pärnu osakonnad

Teie meeleolu kirjeldus viitab üsna selgelt depressioonile. Kuna depressioon on tõsine häire ning ravimata jätmise korral küll taandub, kuid kaldub edaspidi korduma, siis tuleks pöörduda arsti poole. Kui elate Tartus, siis soovitan dr. Kadri Toomlat, kes võtab täiskasvanuid vastu Psühholoogilise Nõustamise Keskuses SENSUS. Depressioon on ravitav, nii et soovin edukat paranemist.