minu laps lööb 15.04.04 / Psühholoogia

Külastaja küsib:

Mul on tütar, kes just sai nelja-aastaseks. Ta on elav ja rõõmsameelne laps. Probleem on selles, et lasteaias ta lööb teisi lapsi, eriti ühte kindlat tüdrukut. See teine tüdruk on temast umbes aasta vanem (saab sügisel viiaastaseks) ja vastu ei löö. Tüdruku isa süüdistab mind selles, et ma ei kasvata last üldse ja olen probleemi suhtes ükskõikne. Aga ma ei ole ju! Ma räägin kogu aeg oma lapsega löömisest, et see on paha, teistele saab haiget ja keegi ei taha enam sinu sõber olla. Ma tean, et 4aastaselt ka paljud teised lapsed löövad ja käitumise selgitamisega ja lapse kasvades see probleem tavaliselt kaob. Ja meie lapsel on ka löömist vähemaks jäänud, aga päris ära kadunud see ei ole. Selle teise tüdruku isa arvates peaksin oma lapsele vitsa, aga ma ei pea löömist õigeks ja veel liiatigi kui ma ise ei ole pealt näinud seda. Aidake! Kas peaksin pöörduma lastepsühholoogi poole? Elame Võrus ja võimalik oleks psühholoogi juurde minna vist ainult Tartusse?
Tänuga
õnnetu ja segaduses ema, kes arvab, et heaga saab ka asju lahendada.

Arst vastas:

dr Irene Kalvet

Irene Kalveti Konsultatsioonid OÜ

Tere!
Loomulikult saab probleeme lahendada heaga! Pobleemi tuleks lahendada seal, kus see tekkib. Teie tüdruk tunneb end mõnes situatsioonis jõuetuna, seepärast ta lööb. Mis toimub aga enne löömist, seda võiksid õpetajad uurida ja püüda lapsi lepitada. Uurige ise ka lapse sellise reageerimise põhjust ja siis selgitage, kuidas olukorda lahendada. Vestelge järgmine kord "kannatanu" ja oma lapsega ise, kui seda pole teinud õpetaja ja püüdke neid lepitada. Soovitan olukorda suhtuda rahulikult.
Jõudu ja edu soovides!
Irene Kalvet.