Kas tegemist võib olla skisofreeniaga 20.05.02 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Mul on suur mure oma õe pärast. (29) Juba peale keskkooli (19)tekkisid tal psüühilised probleemid. Kogu pere oli mures tema pärast ning igal võimalikul viisil püüdsime aidata. Ta käis ka arsti juures, kes kirjutas päris tugevatoimelisi rohtusid välja ning need muutsid ta apaatseks ja eluvõõraks. Otsustati, et rohuvõtmine tuleb lõpetada. Aeg läks ning isegi ei tea kuidas, sai ta probleemidest võitu.

Nüüd, paar kuud tagasi läks ta oma elukaaslasest lahku, kuna ei suutnud taluda mehe (välismaalane) pidevat pahameelt tema nn saamatuse üle. Mis mõtet on inimesega elada koos, kelle pärast pingutad, keda aitad igal võimalikul viisil aga vastu saad selle eest vaid õiendamist.

Olen tähele pannud, et õde käitub väga imelikult. Ta on endast äkki väga heal arvamusel. Kuigi tööl oli tal suuri probleeme, usub ta et ilma temata ei saada hakkama. Mina sain aru, et tööandja on temaga lepingu ära lõpetanud kuid õde väidab, et talle anti natuke puhkust.

Ta räägib, et teeb mehele kõik tagasi selle eest, et temaga nii inetult on käitunud. Ta on veendunud, et mees on talle sappa pannud jälgijad, kes sõidavad mustade jeepidega ja pildistavad teda. Siis on ta täiesti kindel, et mehel on teise naisega laps ning kui ta nüüd ise naistearsti juures käis ei jäänud ta arsti pandud diagnoosiga rahule kuna usub, et ka arst on seotud tema endise elukaaslasega ning ta kardab, et ravi mis talle määrati on vale. Kuna õe elukoht on väikelinnas, siis otsustas ta et tuleb naistearstile Tallinnasse.

Ta aegajalt tunnistab seda, et tal on probleemid ja peab arsti juures käima aga rohtude võtmise, mis arst kirjutas, lõpetas ta ära. Ta on kindel, et saab probleemist jagu ravimtee ning tahtejõuga.

Kui küsin, et mida nad arstiga (psühhiaater) räägivad, siis vastab, et arst küsib tema enesetunde järgi ja ei midagi muud.

Võibolla on ta sattunud ebaprofessionaalse arsti juurde, kes ei oska teda aidata. Kas lähisugulastele ei peaks teatama, kui nähakse, et tegu on tõsise probleemiga? Kas keegi lähisugulastest ei peaks ka oma tähelepanekutest arstile rääkima?

Kuhu võiks Tallinnas oma probleemiga pöörduda?

Lugupidamisega

Eeva Tallinnast

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Teie kirjas toodud selgitutest järeldub, et õe vaimse tervise probleem vajab psühhiaatri kaasabi. Nii lahutus mehest kui ka tööalased probleemid on igale inimesele väga olulised ja ebakõlade korral suureks psühhotraumaks. Hingeelu varasemad probleemid Teie õel ja ravi ning tohtripoolse jälgimise-suunamise katkemine on ka teatava tähtsusega ning rõhutab veelgi kohest ja järjekindlat psühhiaatriga koostöö tegemise vajadust. Lähisugulaste (ka õe) info on seisundi täpsustamisel ning ka ravile kaasaaitamisel oluline. Probleem on mitmekihiline, osa on kergemini mõjutatav, aga tervikuna võttes vajab ravi järjekindlust. Informeerige ka naistearsti. Peadirigendiks olgu elukohajärgne psühhiaater. Helistage, selgitan täpsemalt. Ootan kõnet! Jüri O.-M. Ennet