Teravad asjad 03.04.02 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere,

mind on juba aastaid kummitanud teravad asjad. Näiteks: ma ei saa vaadata telekast filme, kus toimub mõõgavõitlus; kudumisel häirib vardaots, koosolekul häirib kolleegi pastakas, mida ta käes hoiab. Magama pean tihti jääma nii, et käed on silmadel. Need on vaid vähesed näited... Ma lihtsalt tunnen kogu aeg, et need teravad asjad tulevad mulle silma või kui silmad on kinni, siis kardan, et midagi lendab vastu silmi. Sellest on häiritud ka näiteks kosmeetiku juures käimine (ei saa panna silmi kinni, et keegi silmapliiatsiga joonistaks). Millest võib olla selline imelik probleem?

24-aastane naine

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Praeguse info põhjal on tegemist sundhirmuga e foobiaga. Neid probleeme esineb k õ i g i eluvaldkondade aspektist: tervisega seoses, olme- ja keskkkonnatingimustega, sotsiaalse suhtlemise valdkonnaga seotult. Lugege varasemaid vastuseid selles küsimuses, kaasnevalt on kasulik ka kõik depressioonidega seotud "tarkused", s.o. võtke nende kahe valdkonna soovitusi endale tegevusrepertuaari. Esimesel etapil aga vajate kindlasti hingetohtri suunavat ning julgustavat abi koos arstirohuga, et "kännu tagant lahti saada". Arstirohuks on antidepressandid ja siis psühhoteraapia, psühhoregulatsioon. Määrab arst. Kordan ka praegu - sundhirmud e. foobiad on ravitavad, saate sellest priiks. Parimate soovidega Jüri O.-M. Ennet