Antidepressandist loobumine 12.12.18 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere!
Olen praeguseks võtnud veidi alla kahe aasta antidepressante - elontril (bupropion). Päevane doos on 150mg (1 tablett).
Ravimi kirjutas mulle psühhiater, kelle poole pöördusin liigse muretsemise probleemi ja pideva väsimusega. Võimalik, et ta tuvastas mul ka kerge depressiooni. Tundisn end sel ajal üsna üksikuna ja segaduses olevat. Mõni kuu peale ravimi võtmist soovitas ta mul sellest loobuda, kuid ma ei julgenud nii varakult. Sel ajal hakkas just mu elu paika loksuma. Hakkasin paljusid asju õige nurga alt nägema. Samaaegselt võtsin ka akne ravimit roaccutane, mis mu välimust oluliselt parandas. Ka sellel oli oluline roll meeleolu tõstmisel.
Alates sellest ajast ei ole ma enam psühholoogi ega psühhiaatrit külastanud. Ravimi pikendust olen saanud perearstilt. Ma ei ole julgenud lõpetada, sest olen oma elu, mõtteviisi ja suhtumisega rahul ning ma ei taha, et minu sees miskit muutuks.
Praegu elan välismaal ning eestist kaasa varutud elontrili ravimitest on alles vaid kahe kuu jagu. Siin on väga keeruline ja kulukas saada aega psühhiaatri vastuvõtule. Lastes seda ravimit välja kirjutada tavaarstil, pean siin ravimipurgi eest tasuma umbes 150 eurot. Seega ehk oleks mõistlik teha hoopis lõpparve selle ravimiga?
Minu küsimus - kuidas peaksin seda ravimit lõpetama ning kas saan seda teha ka ilma arsti järelvalveta.
Hetkel on minu psüühiline seisund hea. Välja arvatud see, et kogen kerget sotsiaalset ärevust. Aeg-ajalt teatud inimestega suheldes muutun ebakindlaks, kuid saan hakkama. Kardan hukkamõistu, välja naermist jms. See ebakindlus võib olla tingitud lapsepõlves kogetust või ka olla geenidega kaasa antud. Selle probleemiga ei ole ma ühegi arsti juurde varasemalt pöördunud.
Infoks veel ka nii palju, et plaanin ette võtta uut roaccutane ravimi kuuri (akne ravim). Selle üheks levinud kõrvalmõjuks on välja toodud depressioon ja enesetapumõtted. Kas peaksin seda mitte võtma ajal, kui elontriliga lõpetan? Kui eelmist roaccutane kuuri tegin (2 aastat tagasi), siis mu meeleolu selle tõttu kuidagi ei halvenenud, pigem vastupidi.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Rohi ära jätta sujuvalt - 1. nädal Esmaspäev ei võta, 2. nädal E ja Kolmapäev ei võta, 3. nädal E, K, ja Reedel ei võta, 4. nädal E, K, R, ja Pühapäev ei võta, 5.nädal - jääb ära ka Teisipäev, 6. nädal - jääb ära ka Neljapäev ja 7. nädal - ära jää ka Laupäev.

Enneti tingitus (nüüd jääb hästi meelde, kodus harjutades panete oma nime). Ivan Pavlov andis koerale iga päev liha ja pani lambikese samaaegselt põlema ja nii kuu-poolteist. Siis ühel päeval enam liha ei andnud, pani lambikese põlema ja kutsul ila jooksis nii, nagu oleks saanud liha. Teada tuntud Pavlovi refleks.

Enneti tingituse e rituaali kujundamine: Rohi (AD või rahustav tee või melatoniin jms) ja harjutus (rohu võtmise järgselt teha minu Palve esimest sammu. Rohu toime ja harjutusekoos-toime tugevneb, sümbioos, toime tugevneb). Nüüd rohi-harjutus, rohi-harjutus /liha-lamp, /rohi-harjutus... Siis ühel päeval enam rohtu ei võta /liha ei anna/, harjutust tehes organism töötab Nagu oleks saanud ka rohtu! Harjutuse toimele lisandub rohu toime. Nii tekitame endale tingitud refleksi e Tingituse e. Positiivselt toimiva rituaali. See on v.hästi toimiv.

Õpetussõnad.
Vajalik on omapoolne kehaline-, vaimne-, hingeline-, sotsiaalne- ja religioosne (väärtushinnangute-maailmavaate) muutmine ravi, ennetamise ning treeninguga, enda kujundamine, arendamine. See aga vajab tahtejõudu, sihikindlust. Muidu jäämegi tablettide peale lootma.
vt varasemad ja tegutse!
Jüri O.-M. Ennet