palun vastust/Modafiniil/xanaxi kohta? 05.04.17 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Kas ravim Modafiniil aitab vähendada
päevast unisust.Mul on tegu liig unisusega.
Ja öiste jäsemete liigutusetega.ilmselt sellest siis päevane unisus.
Kas xanaxi ravim aitab karjumise ja ärritumise vastu?Kas rahustid tekitavad sõltuvust?Kas karjumine ja vihastamine on normaalsed asjad? Minu ema kipub pidevalt karjuma minu peale .Kuidas peaksin toimima kui ta karjub minu peale?Kas karjumine on vägivald?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

1) Modafiniil on ärkvelolekut soodustav ravim (st aitab inimestel ärkvel püsida). Ravimi täpne toimemehhanism ei ole päris selge, aga suure tõenäosusega mõjutab see ajus teatud kemikaale, mida nimetatakse neurotransmitteriteks, näiteks dopamiin ja noradrenaliin (norepinefriin). Modafiniili sisaldavaid ravimeid kasutatakse patsientidel, kes kannatavad ülemäärase unisuse all. Ülemäärane
unisus võib olla tingitud narkolepsiast.
Ravimi määrab vajadusel psühhiaater ja see on vaid üks olukorra parandamise vahend. Kasutada tuleb ka teisi une/ärkveloleku regulatsiooni mõjutavaid võtteid.

Xanax on rahusti ja maandab psüühilisi pingeid ning sellest tingitud Karjumist. Karjumine on ju ka psüühiliste pingete maandamine, aga see pinge "valatakse" ju teisele inimesele ja see teine vajab nüüd pingete maandamist.

Oma vahelisi suhteid tuleb Koostöös lahendada, suhtlemisreeglid ühiselt paika panna. Võimalusel teineteisest veidi kaugema elada või hoopiski (võimalusel) veidi aega lahus. Lahendus tuleb teil endal leida.

Ema on närviline - alustada perearsti juurest, siis selgu edaspidine terviserada.

Ise olla teadlikult rahulik, mitte südamesse võtta sest teate, et probleem on tema psüühikast-pingetest tingitud.