Probleem töötu 20a.pojaga 30.07.12 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Kelle poole peaksin pöörduma, kui 20-aastane poeg ei õpi ega tööta, ei lähe töötukassasse end arvele võtma, istub terved ööd arvutis ja magama heidab kell 5,6 või 7 hommikul. Minu otsitud tööd talle ei sobi, ise ei otsi ta üldse, mängib mingit arvutimängu, kust loodab raha saada . . . Ja seda juba üle 3 kuu . . . Varem tegeles jalgpalliga ja töötas üle aasta komplekteerijana(tööl koos oma treeneriga). Alates 30.märts jäi töölt ära (põhjuseks olevat, et treener mõnitab teda). Samal päeval sai palka üle 400 euri, mille kulutas 5p. jooksul koos sõpradega ära ja misjärel otsisin teda 1,5 nädalat taga, kuna ei teadnud temast midagi ja koju ei julgenud ta ilmselt tulla. Meil on märtsist üürivõlg 900 euri, mida aitab tasuda mu tütar(kes ise 8-kuiste kaksikutega kodus) ja mu sõbranna, kel ka pole eriti suurt sissetulekut. Poeg pidi maksma põhiüüri 200 euri iga kuu. Minul oli pikemat aega ametlikuks sissetulekuks 58 euri kuus, kuna ei leidnud põhitööd (olen 56-a.) ja ei saand abi ka sotsiaalametist, kuna poeg ei toond vajalikke pabereid. Nüüd alates juunist leidsin lõpuks töö, aga sellest ei jätku üüri tasumiseks ja 2-kesi elamiseks. Olen ka laene võtnud ja need ootavad tasumist. Poeg ei tule kaasa psühhiaatri juurde ega mujale. Kui helistasin Paldiski mnt.-le, et abi saada, vastati mulle, et olen ise valesti kasvatand . . . Poja isa suri, kui ta oli 8-kuune . . . Aga kuskil peaks ehk mingi väljapääs olema või polegi . . . Jääbki sedasi elu lõpuni koju istuma ilma mingi sissetulekuta . . . ? Poja ema.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Noormees vajab psühhiaatri abi.
Käige ise tohtri vastuvõtul (tema ju ilmselt kaasa ei tule) ja siis saab ühiselt teha tegevusplaani tema aitamiseks.
Töötuid on tänapäeval Eestimaal rohkelt (registreeritud ja registreelimata; ka heitunud, kes enam tööd ei otsigi.
Töötusega seotud närvipinged mõjutavad ka psüühikat ja nõrgema närvisüsteemiga inimestel võib tekkida tõsisemaid psüühikaprobleeme.
Head arstirohud olemas (need aga ühiskonnas töötust ei likvideeri; ühiskond vajab ühiskonna-elanikonna sekkumist).
Psühhiaatri jutule poja küsimuses.
Kannatlikkust ja tegudele!
Jüri O.-M. Ennet