Üldnarkoosi mõju närvisüsteemile 20.06.12 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere, dr. Ennet!
Nädal tagasi tehti mulle plaaniline operatsioon üldnarkoosis. Kas, kuidas ja kui kaua võib üldnarkoos avaldada mõju kesknärvisüsteemile?
Mul on varasemalt diagnoositud ärevushäired, saanud AD-ravi (ravi alguses kasutanud lühikest aega lisaks ka rahustit Xanax), käinud teraapias. Enne operatsiooni tundsin mõistagi ennast ärevana, aga pidasin seda oma tundliku natuuri juures igati normaalseks nähtuseks. Operatsiooni-eelsel ööl määras narkoosiarst mulle unerohtu. Operatsioon läks plaanipäraselt, kuigi lõikuse piirkonda tekkis tundlikkushäire, mis võib arsti sõnul kesta kuid. Mure seisneb selles, et peale operatsiooni on olnud probleeme uinumisega, lisaks ärev olemine - sisenine rahutus ja kerge värin kehas - , aeg-ajalt veidi segane olek, võib-olla ka veidi pearinglust. Haiglas võtsin paaril õhtul unerohtu, aga tahaks kodusel ravil olles ilma unerohu ja rahustita hakkama saada. Päevast ärevust ja rahutust suudan praegu kenasti ohjata, aga kuidas tagada piisav ööuni? Oma tavapärase elurütmi juurde saan naasta võib-olla alles nädala-paari pärast, trenni ja muu aktiivse füüsilise tegevusega tohin alustada võib-olla veel hiljem.
Kas Teie hinnangul on minu praeguste vaevuste põhjuseks pigem äravushäire või üldnarkoosi kestev mõju närvisüsteemile (sh psüühikale)?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Organism on tervik ja osa häireid on ka käsi-käes "sõprussidemeis e. lõikuse ja eelneva häire asjad on omavahel seotud. Kuna lõikuse tärmin läheb päev-päevalt ajalukku, siis selle häiriv toime väheneb ja kaob.
Uni korda - soovitaksin unerohu asemel und soodustavat AD-d. Näiteks, Esprital õiges koguses (õige - annab une).
Muud asjad ütleb juba organism ise ette.
Parimat soovides,
Jüri O.-M. Ennet