Töömured 18.02.10 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Praegust masu arvestades kannatan töölt lahtilaskmise hirmu käes. Vabadel päevadel ma ei muretse, aga iga tööpäeva lõpuks olen üsna läbi. Öösiti olen vahel paar tundi üleval ja mõtlen muremõtteid- tuletades kõiki oma elu patte ja patukesi meelde. Sõbrad ja sugulased suhtuvad asjasse nii, nagu oleksin päris hulluks läinud ja nagu leiaks minu erialal tööd alati, eriti minusugune kogenud inimene. Tean ise ka, et midagi leiaks ja suhtun isegi endasse nagu suurde narri . Ei tahaks oma väheseid sõpru päris ära tüüdata ja oma asjatute murede tõttu on piinlik, sest on inimesi, kes tõesti mitte midagi ei leia.
Mida teha? Tunnen, et vaimsetest harjutustest ja sõprade-tuttavatega vestlustest on suurt kasu, aga ei tea, kuidas suhtuda arstide külastamisse või ravimite tarvitamisse. Kas peaksin selles liinis midagi ette võtma, lisaks tavapärastele harjutustele?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Inimesel on mitmed põhivajaduste platood-tasandid ning kõrgemad eeldavad alamate olemasolu, "alamate" põhivajaduste rahuldatust. Maslow (1908-70) toob neid "trepiasmeid-vajaduste nivoosid" 5 esile:
1) füsioloogilised, 2) turvatunde rahuldus,3) armastus ja kuuluvustunne, 4) tunnustus, 5) eneseteostus.
Mida pakub meile siis töötuse staatus? Teoreetiliselt - tapab 5) eneseteostuse, kaotab 4) tunnustuse ja tekitab alaväärsust endas ja teiste silmis, muutud 3) heidikuks-ühiskonnast võõrandunuks, olematuks muutub 2) turvatunne, terendavad 1) füsioloogilised mured nälja-haiguse jms. näol. Seega - töötu perspektiiv on lopsakalt masendav ja Maslow püramiid on kummuli ning "tapab" inimese. Praktiliselt (praktikuid on juba üle 100 000) ...
Tabletiga töötust ei vähenda, aga kuidas ikkagi saada seda turvatunned, et kartma-muretsema ei peaks? Siin on meil käepärast neli mastipuud.

1) Eneseusk ja selle tõstmise vahendid (uppuja päästmine on esmajoones uppuja asi, siis saab muid meetmeid rakendada),
2) Lähedaste kokkuhoid, suguseltsi ühis-kokkuhoid ja üksteise abistamine.
3) Usk oma riiki (sotsiaalsesse süsteemi). Seda vaja muuta aktiivse poliitilise tegevuse kaudu, ühiselt, organiseeritult.
4) Usk Absoluuti-Jumalasse (kui religioosne nabanöör töötab).
Seega - üksi saab parasjagu paljugi teha, üheskoos rohkemgi veel!
Tegudele!
Kui närvid liigselt "krussis", siis saab ka tohter aidata - veidi ja ajutiselt.
Parimat soovides,
Jüri O.-M. Ennet