nutt ja naer segamini 07.11.07 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Olen 62-aastane üldiselt depressiivne naine. Kunagi kasutasin antidepressante, kuid praegu saan juba hulk aastaid nendeta hakkama. Nutan ka, siis kui lained ülepea kokku löövad, üldiselt tunnen aga, et minu ärksus on mind hüljanud. Ei huvi ega jõudu. Ilmselt Altzheimer.
Küsimus on aga meeleolude sasipuntras.
Nalja suhtes on mul alati olnud latt üsna kõrgele tõstetud, mulle meeldib nali, huumor, satiir, kus on iva sees ja mida tehakse tõsise näoga ja milles peab olema puänt. Nüüd aga pakuvad huvi ka "Varjatud kaamera" vägivallatud osad. Vaatan neid saateid ja naeran pisarateni. Annan endale aru, et vana inimene muutub ja tema hinnangud muutuvad. Iva on aga selles, et reklaamipauside ajal lahistan siis ohjeldamatult nutta, nagu päästaks selline tühine naer mu pisarakanalid tammi tagant.
Naer ja nutt segamini.
Mõistan, et see pole normaalne.
Kas leppida sellega kui areneva haigusliku seisundiga või loobuda naljast, mis paneb nutma?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Alzheimeri tõvel teised ilmingud.
Tänapäeva ilmaelu meil siin Taaramaal ongi selline, et ajab nii nutma kui ka naerma: otsitakse süüdlasi aga ei otsita lahendusi, kakeldakse isiksuse tasandil aga mitte idee tasandil, tegeletakse puuoksakestega, samal ajal aga laastatakse metsa (riiki), kultiveeritakse kõrgtasandil vägivalda kallutatud jõududega ning siis imetella vaid, et miks koolivägivald (silmad kõigil kinni ja ei nähta, et koolipaugutamine meilegi tuleb), perevägivad järgib "tippude" omavahelise "nokkimise" eeskuju. Rahvas joodetakse surnuks, et kaine peaga midagi nõudma ei hakkaks. Trahvimajandus liikluses (ja mujalgi) on esiplaanil (raha, raha, raha, raha saada), mitte liiklusavariisid-traumasid-surmasid vähendada.
Liikluseeskirja rikkuja autole pandagu politsei poolt plommiga lipp katusele: roolijoodikutele lipp roheliste mehikestega (iga 0,5 promilli eest üks mehikene) ja kiiruseületajaile iga 10-km eest üks must surnuristikene lipule. Kasvatuslik autojuhile, ohumärgiks teistele, kaamerastki selge jälgida. Trahvi asemel mõlemad rühmad ka teeääri ja metsaaluseid koristama (0,5 promilli - 5 km teeserva koos lähedase metsaalusega puhtaks teha jne).
Nutt ja naer teatud piirini sobilik.
Kui liigselt häiriv - psühhiaater aitab.
Parimate soovidega,
Jüri O.-M. Ennet