Higistamine 26.06.07 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere!
Olen 17aastane neiu ja mind on juba neli-viis aastat vaevanud tugev higistamine (kaenlaalused, peopesad ja jalatallad). Sellises eas on küll suurenenud higistamine loomulik, ent nii tohutul määral on see juba veider. Tunnen end pidevalt ebamugavalt, suveti on asi eriti hull - T-särkidega ma käia ei julge, üritan leida sellisest materjalist riideid, mis varjaksid higilaike. Olen proovinud mitmeid antiperspirante (Maxim, Fidrofugal), kuid abi pole leidnud. Kilpnääret käisin kontrollimas, kõik näidud olid korras. Arvan, et ka inimeste juuresolek mõjutab mu higistamist. Rahvarohketes kohtades ja tuttavatega juttu ajades suureneb higistamine märgatavalt. Mul on diagnoositud Raynaud sündroom. Kas on võimalik, et need kaks asja on kuidagi seotud? Olen kuulnud, et on operatsioon, mis peaks need mõlemad probleemid lahendama (sümpatektoomia?).

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Mõnusad veeprotseduurid hommikul (karastavad) ja õhtul (rahustavad e soojad) koos ülehõõrumisega (meeldivalt kare rätik). Rand, vesi, päike ja õhk. Terakene siit ja teine sealt - nii see naha ainevahetus edeneb. Kehalise harjutamisega paraneb ka meeleolu ja seegi mõjub positiivselt. Noortel ja nooruses on seda häiret tihti. See higistamine on mööduv. Korralik puhkus.
Head harjutamist,
Jüri O.-M. Ennet