AD-ravi lõpetamine 28.05.07 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Lgp. dr. Ennet. Probleem selline. Olen tarvitanud paroxetini (1 tbl. hommikul) ja rivotrili (1/4 õhtul, 1/8 hommikul) aasta ja 2 kuud, nüüd tahaksin lõpetada. Raviarsti skeemi järgi pidin paroxetini võtma terve asemel pool ja rivotrili õhtuse annuse ära jätma, kuid siin tekkis probleem. Ilma õhtuse rivotrilita ma ei maganud, st. just nagu magasin, kuid hommikuks oli täiesti magamata tunne. Sain paari päevaga magamatusest peavalud + hommikune ärevus ja halb tunne. Kui olin päevase annuse sisse võtnud, pöördus maailm jälle õigetpidi tagasi ja ma olin selline, nagu viimasel ajal olengi olnud - rõõmus ja reibas. Pärastlõunaks väsisin siiski ära ja öösel ei maganud jälle. Konsulteerisin arstiga ja otsustasime, et vahetame rivotrili annused ära: õhtul võtan, päeval ei võta. Nüüd magan jälle. Päeval olen tasakaalukas, siiski tundub, et oleksin nagu tundlikum ja haavatavam kui vahepeal, täisravi ajal. Tahaksingi teada, kas need kõik on normaalsed ärajäämanähud, mis kaovad, kui organism on ravimist puhas, või peaksin siiski ravi jätkama? Ma EI TAHAKS! Tahaksin nüüd ISE edasi minna. Teisalt: arsti sõnade järgi olen pärinud labiilse ja tundliku närvisüsteemi, mis võib tõsi olla küll, sest olen eluaeg kõike väga südamesse võtnud. Lõpuks tulid veel ka hirmud ja paanikahood, mis viisid selleni, et olin 3 nädalat psühhiaatrias, siis lasti koju paroxetini ja rivotriliga ennast edasi ravima. Kas võib olla nii, et jäängi eluksajaks oma veerandiku otsa ega saagi enam muidu hakkama? Või siis lõpetan suurte pingutustega ravi ja pean mõne aja pärast sama suurte pingutustega jälle alustama? (Ravi algus oli üsna raske, kuidagi ei leidnud õiget annust, mis sobiks, enne kui keha rohtudega leppis ja rahule jäi.) Ei tahaks sugugi seda kõike jälle uuesti läbi teha. Ehk saaks ikka ise hakkama? Nüüd küsimus: mis nõu aitaks? Paluksin rutulist vastust!
Ilusat kevadet Teile! L.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Ravimudeliks olgu Enneti ristkülik diagonaaliga ja "uued prillid." Maakeeli:
a) rohtude osakaal ajateljel väheneb (risküliku üks kolmnurkades muutub vasemalt paremale vaadatuna /ajateljel/ väiksemaks; b) harjutuste osakaal peab suurenema ja saavutama optimaalse antud isiku suhtes /teine ristkülik ajateljel suureneb/. Harjutusi on 5 /viis/ rühma; c) "uued prillid" e uus hoiak e uued prioriteedid e uus eluviis.
Kui ainult arstirohu tasandil tegutseda, siis suure tõenäosusega Te sinna ka jääte - lainetavalt kauaks.
Halustage minu harjutusest, siis tuleb ka kõik muu vajalik.
Head harjutamist,
Jüri O.-M. Ennet