abordijärgne trauma 30.05.03 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere! tegin 2 aastat tagasi aborti ja see oli väga valus kogemus, teeb haiget siiani. Millegipärast pikka aega arvasin, et saan seda ravida, kui jään uuesti rasedaks, siis ei igatse enam oma kaotatud last taga. Nüüd aga,kui praegune mees andis nõusoleku last teha, on mingi seletamatu paanika, kohati isegi vastikustunne selle mõtte peale, et ma sünnitaksin. Olen end kogu aeg süüdistanud "mõrvas" ja arvanud, et minusugusele ongi parim karistus üldse mitte enam last saada, et ma ei olegi seda väärt. Üldse on sellest kogemusest tingitud see, et ma ei usalda enam mehi ja kardan, et mind jäetakse koos lapsega maha. Tahaks nagu last, aga mitte sellega kaasnevat meest. Kurb on, sest olen alles 20-aastane ja kõiges nii pettunud. Kuidas oleks kõige parem sellest kõigest üle saada ja õppida inimesi uuesti usaldama, nii et minu õnn oleks kellegi teise kätes...see tundub nii võimatu ja praegune suhe kannatab minu pidevate kahtluste all, et mulle tahetakse vaid haiget teha.
Ette tänades, õnnetu

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Abordijärgseid sundmõtteid, süüdistusi, kahtlustusi, ebakindlust, usaldamatust esineb vähemal-suuremal määral paljudel. Kuna sellest on möödunud ca kaks aastat ja probleem psüühikas püsib, siis soovitan: 1) ärge vältige lähisuhet, praegust meest. Pakkuge Temale hingesoojust, siis "kiirgub" sealt ka Teile rohkem usaldust, soojust.. ja saabubki ka aeg, millal soovite last ja lapsele Isa. 2) Külastage naistearsti, veendute, et kõik on hea, tuleviku tarbeks korras. 3) Tehke visiit psühhiaatri juurde. Ta aitab Teil neist sundmõtetest vabaneda. 4)Tegelege kehaliste harjutuste-spordiga (optimaalne koormus, ärge üle pingutage). 5) Elage olevikurõõmudes-probleemides ja vaadake rohkem tulevikku. Noorus on väga ilus aeg! Parimate soovidega Jüri O.-M. Ennet