ärritunud soolestiku sündroom 08.01.19 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere,
Suur aitäh eelmise põhjaliku vastuse eest seoses ärritund soolestiku sündoomiga. Küsin veel paar lisaküsimust.
Kas mustika-tammekoore-ingveri tablette võiks kasutada selle tee asemel?
Kas nii see tee kui ka need tabletid on ohutud raseduse ajal?
Kui tihti, kui pikalt võib neid tablette kasutada?

Lisaks selline küsimus, et kõhulahtisus on alati igal hommikul. Päeval ma võtan siiski seda ränigeeli või enterosgeeli, võib-olla see siis natukene aitab, sest päeva teisel poolel on parem ja õhtul väga vetsu ei aja. Aga järgmisel hommikul on jälle kõht täiesti lahti. Öösiti tekivad ka gaasid, päeval neid pole. Kas selle põhjal võib järeldada, et võib-olla söön ma midagi siis õhtul, mis kõhule ei meeldi? Või see ongi tavaline IBS puhul, et õhtul on parem ja hommikuks on jälle kõht lahti. Isegi selle enterosgeeli võtmine enne magamaminekut ei muuda asja.

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere !
Ingver, mustikas ja tammekoor on süütute taimsete vahenditena raseduse puhul lubatud. Ingverit kasutatakse isegi rasedate iivelduse, toidulõhnade talumatuse korral. Kui tegemist on tabletiga, siis peaks uurima juhendist nende kasutamise kohta raseduse ajal. Tabletti pannakse mitmeid abi ja säiltitus, lõhna, liim ja värvaineid.
Kas nädalavahetustel, kui üldiselt puhatakse, kõht käitub ikka samamoodi. Kas õhtune menüü kuidagi mõjutab hommikuseid vaevusi. Siit see päeviku mõte, et peilida välja vaevuste seos toitudega. Ja julgen soovitada FODMAP-i dieeti. Ka sellega saaks leida seoseid söödud toidu , sealhulgas erinevate süsivesikute ja vaevuste vahel. Mõtlemise koht on see, kas vaevused on olnud aastaid ühesugused, kas on tehtud mõnede imendumishäirete ja gluteenitalumatuse uuringuid ? Ja ikka koostöö oma arstidega.
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi