Lihaste kangesus ja valu 02.03.18 / Perearst

Külastaja küsib:

Jäsemete lihased on kanged (nagu peale trenni), käies tekib aeg-ajalt valu reielihases või põlves. Parema käevarre lihas hakkab puhkeolekus valutama, vahest ka vasaku käe oma. Jäsemete kangesust on tunda eriti paigalt liikudes, kas toolilt või voodist tõustes.
Füüsiline koormus pisut leevendab olukorda, aga seisma jäädes olukord taastub. Suur spordimees ei ole, üritan teha 10.000 sammu päevas ja paar korda nädalas sörkida 5 km. Hommikuti teen nüüd kükke ja kätekõverdusi, see ka justkui pisut aitab. Öösel magades kaebusi ei ole. Lihaste jõud ka justkui pole vähenenud.

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tervist !
Rõõmustame selle üle, mis on hästi- analüüsid on korras. Nii on vähe tõenäoline, et Teie vaevuste põhjus on mõni põletikuline liigeshaigus- see vajaks ravi kangemate rohtudega. Teie vaevuste kirjeldus ja ajaline esinemine on suurepärane, tänan selle eest. Näen Teie vaevuste taga paari erinevat seisundit. Mingi ülemäärase teguri, nt Teie kirjeldatud kuuma-külmavee protseduurid ja teised ägedad SPA protseduurid võivad põhjustada liigesvaevuse nimega reaktiivne artralgia. Seda võib soodustada ka mingi põletikukolle kehas või põetud infektsioon, kui ilmneb kindel seos liigesvaevuse ja eelneva infektsiooni vahel, siis seda nimetatakse reaktiivseks artriidiks. Siinkohal ma püüan otsida seost Teie võimaliku eesnäärme põletiku ja liigesvaevuste vahel. Reaktiivne artriit ehk liigespõletik annaks kindlasti muutuseid analüüsides, need aga on korras. See on tore, järgi jääb juba mainitud liigesvalu. Vanus 58 on iga, kus hakkavad ilmnema arstide keeles degeneratiivsed liigesvaevused, maakeeles liigeskulumise ja vananemisega seotud valud. See on teine haigus, millega on võimalik Teie vaevuseid selgitada. Nendele vaevustele on omane just see, et need on häirivad hommikul ärgates, ning mõõdukas liikumine ja harjutused mõjuvad leevendavalt. Kirjeldatakse ka stardivalusid, ehk esimesed sammud, liigutused on väga valulikud, kanged, siis aga vaevused leebuvad. Kuid peale aktiivset päevast liikumist võivad taas vaevused tekkida. Arvatakse, et liigesed on vaid puusas ja põlves- õige. Kuid lülisamba iga lüli liigestub naaberlüliga 5 liigespinnaga, roided on ühendatud samuti liigespindade ja sidemetega lülide liigespindadele. Liigesekulumine ja vananemine kahjustab ka neid liigeseid, põhjustades selja-rindkere-õlgade vaevuseid. See on siis selgitused ja mõtted, aluseks on Teie vaevuste analüüs. Patsiendi küsimus nr.1 on - mida peaks tegema, et ei oleks vaevuseid ja elukvaliteet oleks mõnusam ??!!
Kõige tähtsam- arusaamine haiguse olemusest, sellest, mis on selle luseks ja mis seda ägestab ja mis leevendab. Teie puhul julgen soovitada suu kaudu sissevõetavat, nt. 1 kuu kestvat ravi valu ja põletikuvastase ravimiga. Neid on vaenemaid ja rohkem tüsistusi andvaid, nt diclofenac, ibuprofeen, naprokseen kui ka uuemaid, nt meloksikaam, tselekoksiib, etorikoksiib. Täitsa mugav ja väheste kõrvaltoimetega on näiteks meloksikaam 15 mg 1 x päevas sisse võtta. See kuur peaks leevendama just seda kirjeldatud reaktiivset artralgiat kuid ka liigeskulumise vaevuseid. Ravimitest soovitan ka glükoosamiini kuuri kas pulbri või tabletina korralikus annuses, 2-3 kuud järjest. Seda võib korrata 2-3 x aastas. Teine võte. Igapäevane hommikune liigeste lahti võimlemine, venitusharjutused: kael-selg, õlad, küünar ja labakäeliigesed, puusad, põlved. tuleks vältida liiga tegemist- liiga hoogsad kükitamised ja kerepöörded ei ole head. Mõõdukas igapäevane reibas kõnd- see on hea liigestele ja ka vaimule. Seda nimetatakse ka ingliskeeles "arthrowalking". Harjutusteg saavutame väga palju. Ainult liikumisega on võimalik liigeskõhre toitainete saamine. Liigeskõhres ei ole veresooni. Liigese liikumisel surutakse liigeskõhr veidi kokku, tagasi tõmbudes imetakse nagu käsnana liigesvedelikku, saades toitaineid. Paraneb liigesliikuvus ja edasine kulumine aeglustub. Liikumine tugevdab liigese sidemeid ja ümbritsevaid lihaseid- see on väga oluline, vähendades liigese koormust. Liikumine aitab hoida kontrolli all kehakaalu. Liigsed kilod kipuvad liiga tegema just puusa ja põlve liigestele. Liikumine parandab meeleolu ja tuju- inimene on rõõmsam ja vaevused ei tundugi nii häirivad. Kui võimalik, siis on hea toimega regulaarne ujumine või vesivõimlemine- eriti siis kui kehakaal kipub olema normist suurem. Harjutuste kohta leiab palju head materjali internetist ja youtube-st. Hea valik harjutusi leiab nt siit: http://www.fiziolive.ru/english/fiz/lfk/cardiovascular_system_lfk-en.html .
Loodan, et saate oma vaevuse olemust paremini mõista ja esitatud soovitused järgnevateks aastateks leevendavad Teie vaevuseid.
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi