Maitse-lõhna tunnetuse puudulikkus 20.05.02 / Neuroloogia

Külastaja küsib:

Tere lgp. dr. Ain Pajos!

Pöördun Teie poole oma suure murega. Umbes 1,5 aastat tagasi

toimunud autoavarii tagajärjel sain suure ajupõrutuse, mille tagajärjeks oli

lõhna-ja maitseunnetuse kadumine. Maitset siiski mingil moel eristan-

saan aru, et śokolaad oleks magus ja sool soolane, aga toiduaineid ja

erinevaid toite ei suuda eristada ja seda toidunautimise mõnu, mida varem

kogesin ei tunne enam. Siiani olen tarbinud kõike seda, mis mulle varem väga meeldis. Lõhna ei tunne ma üldse.

Tahaksin väga teada, kas see puue on taastuv ja kas ma saan ise midagi selle taastumiseks teha. Olen ise 29. aastane neiu.

Kas sellise puudega on alkohol täiesti keelatud? Kas see võib puude taastumisele negatiivselt mõjuda? Seltskonnas viibides olen

viisakusest tarbinud kas veini või śhampust (vaid väikestes kogustes).

Vajadust selle järele muidugi ei ole, aga tahaksin väga teada.

Teiepoolset tagasisidet oodates

ja ette tänades neiu A.

Arst vastas:

Ain Pajos

dr Ain Pajos

Neuroloog

OÜ Neurodiagnostika

Tegemist oli tõenäoliselt koljupõhimiku murru ja eesmise-basaalse ajukoe kahjustusega. Lõhnatunde osas ma palju lootust ei anna, maitsetundlikkuse paranemine võib aga aeglaselt jätkuda. Alkoholi täielikku keeldu ei ole, tuleks olla väga mõõdukas ja tarbida lahjemaid jooke.

Dr. Ain Pajos