Vererohked menstruatsioonid - polüüp, müoom 31.12.23 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!

Juulis leiti, et on nii polüüp kui müoomid. Arst arvas, et kuna nad ei ole veel piisavalt suured, ei ole neid tarvis eemaldada. Kirjutas välja nii antibeebipillid, et hormonaalset tasakaalu hoida kui ka etoxib 60 mg 1x päevas.
Kui läksin korduvisiidile ei vaadatud mind uuesti üle, vaid öeldi, et kui on abi, võtke seda.
Hetkel on detsember, sain uue arsti aja märtsi ja ootan teise arsti vastuvõttu. Ka see kuu olid väga valulik menstruatsioon nii enne algust kui ka pärast. Lisaks samal ajal on tunne, et mõjutab ka kilpnääret, sest kõrri tekib turse, kuna hormoone sünteesitakse ka kilpnäärmes, siis sellest järeldan seda. Olin töövõimetu ehk haiguslehel.

Kas võib olla, et nii müoom kui ka polüüp tekitavad nii tugevat valu, et pigem oleks otstarbekas need eemaldada? Või kui kaua peaks "kannatama" enne kui arst arvab, et oleks õige aeg seda teha?

Lisan, et lapsi sünnitanud ei ole, 2015. olen teinud abordi, sest ei olnud sellel hetkel lapse saamiseks valmis.
Enne aastat 2023 oli emakas korras ja puhas, mingeid ebamäärasusi ei leitud.

Arst vastas:

Urve Pappa

dr Urve Pappa

Naistearst

Confido tervisekeskus

Tere

Emeka limaskesta polüüp ja lihases kasvavad sõlmed-mõoomid, ei põhjusta valusid, vaid võivad mõjutada menstruatsiooniaegset veritsust. Kui müoomisõlmed on väikesed, sis neid ei pea opereerima , vaid jälgitakse ajas. Need on healoomulised ja vajavad operatsiooni, kui suurenevad ajas kiiresti või kasvavad emakaõõne suunas ning põhjustavad verejookse. Polüüp mõjutab sageli vererohkust ja see on soovitav eemaldada. Tugevad valud enne mensturatsiooni ja selle alguses on sageli seotud hormoonsõltuva haiguse endometrioosi ning sele alavormi adenomüoosiga. Seda ei ole võimalik välja ravida, kuid on võimalik erinevate hormoonravidega kontroli alla saada. Kilpnääre ei tooda naissuguhormoone ja seost pillidega ei ole. Soovitan proovida minipille ( Cerazette, Desirette, Zlynda ilma platrseebotablettideta) või endometrioosi ravimit Visannette. Need ei sisalda östrogeeni ja reeglina on väga hästi talutavad. Esimestel kuudel võib esineda pikemaid määrimisi, kuid see ei ole ohtlik ja need mööduvad tavaliselt mõne kuuga. Kui teil tuleb raseduse plaan, siis lõpetate tablettide võtmise ja tsükkel taastub 1-2 kuuga ning võite rasestuda.