Menstruatsioon ja vältimatu roojamisvajadus 28.06.23 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!

Mul on probleemiks kõhulahtisus/suurenenud roojamistung kuni soole tühjenemiseni menstruatsiooni esimesel päeval. Teadmata ajal mens esimesel päeval tekib tungiv vajadus mitu (3-4) korda järjest WC'sse minna 15-30 min vahedega. Varasemalt on olnud roojamass üsna vedel kuid tegin vahepeal PMS'i sümptomite pärast läbi Prefemin'i 3-kuulise ravikuuri ja pärast seda muutusid kõik PMS'sümtomid veidi nõrgemaks ja see tulemus on mitu kuud peale ravikuuri lõppu püsinud. Kerge kõhulahtisus kadus ja asemele jäi ikkagi tungiv roojamisvajadus mille algus ei ole täpselt teada. Aeg-ajalt kaasneb ka ebameeldivaid kõhugaase. Mul on küsimus, et kuidas selle ebameeldiva terviseprobleemiga toimida, et seda ei tekiks tööl käies ebasobival hetkel? Beebipille ma ei ole võtnud. Kas oleks kasu kui enne eeldatavat mens esimest päeva võtaksin kõhulahtistit korra kuus, et saaks soole tühjaks? Kahjuks ma ei saa ka mens esimest päeva 100% kindlusega ette näha, sest olen pidanud mens kalendrit ja vaadanud selle pealt, et tsükli pikkus varieerub - vahest on 32, siis 31, siis 30; 29; 28 ning ka 26 päeva. Beebipille ma ei ole kunagi võtnud kuna ei ole vajadust olnud ja samuti pelgan neid kuna arvan/kardan, et neil ravimitel on mingisugune tõestamata seos vähi tekkes. Samas - oleksid beebipillid ehk ainus mõistlik lahendus minu probleemile? Lisan, et seoses menstruatsiooniga on mul ka kerge krooniline aneemia, sest veritsus kestab alati ca 5 päeva ning rauapreparaatide ravikuuride tulemused ei jää püsima. Olen sportliku/liikuva eluviisiga, ülekaalu ega alakaalu ei ole. Lapsi samuti veel ei ole.

Lugupidamisega

Arst vastas:

Urve Pappa

dr Urve Pappa

Naistearst

Confido tervisekeskus

Tere

Teie kaebused käivad PMS ehk premenstruaalse sündroomi alla. Elu jooksul võivad need leevenduda, kuid kahjuks ka süveneda. See on väga individuaalne. Teil on mitu võimalust. Saate jätkata pikemate Prefemini kuuridega, mis on kõige leebem variant, kuid pikas perspektiivis alati hästi ei aita. Kui teil raseduse plaani kohe ei ole, soovitan proovida rasedusvastaseid tablette. Võite proovida kombineeritud pilli Yaz. Kui sellega on leevendus siiski vähene, siis võite platseebotabletid võtmata jätta, mis võtab teil menstruatsiooni üldse ära. See ei ole ohtlik ja kui pillid lõpetate, siis taastub teie enda tsükkel ning rasestumisvõime. Keha suhtes leebem ja ohutum variant on minipill ehk ainult gestageeni sisaldav tablett ( Zlynda). Ka seda võite võtta ilma platseebotablettideta. Pillide foonil väheneb kindlasti menstruatsiooniaegne veritsus ning paranevad teie verenäitajad lisaks premenstruaalse sündroomi leevendumisele-kadumisele.