Rasedus või tsüklihäire? 08.06.12 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere.
Palun arvamust, kas tegemist on rasedusega või tsüklihäirega? Viimane mens. oli 17-20.05. 3.06 so kümme päeva enne järgmist mens. tekkis pruunikas määrimine, alaseljavalu, peavalu. Sai arstile kaks päeva hiljem. Ultraheli näitas musta täpikest ja paksenenud limaskesta-2näd.rasedust?.Samuti oli näha mitu väikest müoomisõlmekest. Olen kodus teinud mitu rasedustesti-neg. Samas tunnen, et iiveldab, kohati on 37,1, tundlikkus lõhnadele, higistamine. Arst soovitas oodata päevade algust so 12.06. Määrimine kestab. Kas oleks pidanud tegema vereproovi raseduse määramiseks või on kodus tehtav ka kindel näitaja, isegi 10päeva enne mens.? Kuna sünnitada enam ei soovi(2last) ja vanust omajagu, kuidas toimub nn.tabletiabort?
Ette tänades M.

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere,
rasedustest põhineb inimese kooriongonodotropiini määramisel. Alates 10ndast päevast peale viljastumist on selle hormooni olemasolu uriinis testiga mõõdetav. Seega pole rasedustesti mõtet teha varem kui 2-3 päeva päeva enne oodatavat menstruatsiooni. Ultraheli uuringul on võimalik lootemuna näha, kui viljastumisest on möödunud 3 nädalat. Seega soovitan siiski menstruatsiooni aeg ära oodata ja korrata rasedustest. Määrimine tsükli teises pooles võib olla seotud erinevate põhjustega: hormonaalsed muutused, müoom, endometrioos, põletik, rasedus jt. Iiveldus, higistamine, peavalu on sageli seotud hormonaalsete muutustega menstruaaltsükli teises pooles. Naistel vanuses 40+ esineb sageli premenstruaalset sündroomi ja erinevad kaebused tekivad just 2 nädala jooksul enne menstruatsiooni. Seega, kaebuste võimalikke põhjusi on palju ja õige on ära oodata menstruatsiooni aeg. Rasedust saab medikamentoosselt katkestada kuni 9. rasedusnädalani. Skeem koosneb kahest erinevast ravimist, mida määrab naistearst. Peale tablettide manustamist tekivad emaka kokkutõmbed ja vereeritus tupest. Peale tablettide mõjul tekkinud raseduse katkemist võib vähene veritsus kesta 1- 3 nädalat.