polütsüstid 09.11.07 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere, olen mures oma 18.a. tütre pärast. Käisime noorte nõustamiskeskuses tütre kõhuvalude pärast ja ultrahelis selgus, et tal on polütsüstid (loodetavasti kirjutasin õigeasti). Siiani on ta kasutanud rasestumisest hoidumiseks nuvaringi. Talle öeldi, et kui seda edasi kasutada, siis need tsüstid kaovad iseenesest ja ka kõhuvalu. 2 kuud hiljem valud kadunud ei olnud ja võtsime uue käigu nõustamiskeskusesse ette, kuid nüüd ütles arst talle, et need tsüstid ei kao kusagile ja raskusi on tal ka hiljem rasestumisega. Mis on siis tõde, sest praegu räägivad kaks arsti teineteisele vastu? Tütar on shokeeritud ja murest murtud, ning nutab ööd ja päevad- lausa valus last vaadata. Kas peaksin selguse saamiseks pöörduma järsku täiendavale uuringule, vahet ei ole- see võib olla ka tasuline arst, kuid tahaks siiski teada kas on mingi lootus nendest tsüstidest lahti saada ja noorel inimesel ikka lootus tulevikus lapsi saada.
Tänades,
D.O

Arst vastas:

Maie Väli

dr Maie Väli

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik,Tähe ja Elite Erakliinik

Tere! No miks te kõik nutate? See ju päris loomulik tagajärg,kui kasutada rasestumisvastaseid vahendeid.Vahet pole,on see antibeebipill,plaaster või Nuvaring.Kõik need pärsivad ovulatsiooni,folliikel küll suureneb,aga ei lõhke ja seetõttu ongi ultrahelis polütsüstilised muutused.Kui ta praegu vajab rasestumisvastast vahendit,siis võib julgesti Nuvaringi kasutada.Rasestumisvastase käitluse lõppedes võiks aga tõepoolest kontrollida hormoonide sisaldus.Võimalik,et siin ei pea midagi tegema ja tütar rasestub iseeneslikult.Lasteta ta ei jää,seda ma luban kogu kaasaegse meditsiini nimel.Edu soovides,Maie Väli