Müoomid+ PAP test 26.09.07 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!
Olen 43-aastane sünnitamata naine. Varem günekoloogilisi probleeme pole olnud, kuid nüüd on avastatud emakamüoomid, millest üks on väga suur ja tänu sellele on juba kinni pandud ka operatsiooni aeg. Müoomid mingeid vaegusi siiamaani pole tekitanud, tunnen ennast tervena
Juunialguse PAP testi tulemustega avastati mul ka emakakaelal I astme rakumuutused. Minu raviarst soovitab seoses sellega operatsiooni käigus eemaldada ka emakakael koos emakaga. Kõik see on mulle väga ootamatu ja murettekitav. Siit ka küsimus. Kas emakakaela ja emaka eemaldamine on hädavajalik, või on olemas ka muid ravimeetodeid.

Ette tänades,
Loone

Arst vastas:

Ülle Kadastik

dr Ülle Kadastik

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Elite Erakliinik

Tere. Kui on I astme rakumuutus, siis seda võib jälgida kuni aasta. Uue analüüsi peaks tegema 3 kuu möödudes, kui düsplaasia süveneb, siis peaks tegema kaela konisatsiooni oiperatsiooni. Soovituslik oleks ka kaela kolposkoopiline uuring vahepeal. Kuna teil on müoomid. siis sõltub sõlmede lokalisatsioonist ja suurusest. KUi need sõlmed on suured ja on kasvutendentsiga, siis peaks ikkagi emaka eemaldama. Alternatiiviks emaka eemaldamiseleon ka embolisatsioon. Teie puhul mitte, kuna teil on kaela muutused olemas. Teid nägemata, siiski ei oskaks päris lõpliku plaani paika panna. Dr Kadastik