krooniline kandidoos 14.01.05 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Lp. Dr. Katrin Seemen,
viimase 2,5 aasta jooksul üritasin ravida kandidoosi (oma naistearsti juhendamisel), proovisin erinevaid ravimeid, pesemisvahendeid, aga kahjuks edutult. Pärast menstruatsiooni on tavaliselt paar-kolm päeva kõik korras, kuid pärast jälle sama asi. Kunagi tundisn kihelust ka, praegu aga ei tunne midagi sellist.
Olen tantsutreener ning annan 2-5 trenne päevas järjest. Kuigi üritan võimalusel kuivaid riideid vahetada ja pesemas käia, ikkagi higistamist trennis ei ole võimalik vältida. Tean, et kandidoos naistel võib tekkida väga erinevatel põhjustel; tundub, et minu puhul, just higistamine trennis ongi peamine põhjus.
Proovisin ka kasutada trennis laiemaid pükse, aga ka nendes higistan ja pärast on sama probleem. Proovisin ka loobuda pesukaitsetest, kuid see ka ei aita. Proovisin kasutada string-aluspükste asemel tavaliseid aluspükse, aga tundus, et nendel oli veel halvem, olid täiesti higised.

Mis oleks võimalik lahendus sellele probleemile? Sest kõik ravimid aitasid vaid lühikest aega; pole mõtet arsti juures iga kord käia, kui tean, et trennide pärast tuleb kandidoos tagasi.

Lugupidamisega,

D.

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere!
Soovitan kasutada Lactocyd- pesemisvahendit ja vältida seebiga pesemist. Ka toitumisel pöörata tähelepanu sellele, et iga päev kasutada AB-piimatooteid ja vältida pärmi-tooteid. Soovitan 1-nädala jooksul igal hommikul juua üks klaas vett, millesse panna 1 teelusikatäis õunaäädikat ( maitse järgi teha kergelt hapukas jook).
Kroonilise tupeseene puhul on soovitav teha ka pikemaajaline seenevastaste tablettidega ravikuur ( 1 kapsel Fluconazoli 1 kord kuus 6 kuu jooksul).