antibeebibillid 07.10.04 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!
Palun selgitage võimalikke ohtusid, mis kaasnevad beebibillide kasutamisega 35-aastasel suitsetaval naisel. Olen kuulnud, et on mingid ohud teatud tingimustel, ent mis ohud ja millistel tingimustel, palun selgitada. Ise kuulun vanuse ja suitsetamise poolest riskirühma ning olen tarvitanud Tri-Regol tablette umbes 10 aastat, antibeebibille kokku 16 aastat.

Arst vastas:

Ülle Kadastik

dr Ülle Kadastik

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Elite Erakliinik

TERE. Kui te olete sutsetav ja üle 35 aasta vana ning kasutate antibeebi pille, siis teil on oluliselt tõusnud risk haigestuda veresoonkonna tromboosi. Pillid ise tõstavad verehüübimist ja sutsetamine ka. Koostoimes on risk kahekordne ja vanusega seoses see risk tõuseb oluliselt. Naised, kes kasutavad pille üle 10 aasta, on leitud , et neil on pisut sagenenud haigestumine rinna vähki. Tõus ei ole oluline võrreldes mittekasutajatega, kuid olemas. Alla 10 aasta kasutajatel seda ohtu nii pole. Dr kadastik