halb vähiproov 23.08.01 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere! Olen 31 aastane kahe lapse ema. Juba teist aastat on arst võtnud vähiproovi. Eelmisel aastal oli kõik korras aga sel aastal ütles ta, et proov on halb, rakud on muutunud, tuleb võtta uus proov. Mida see tähendab, kas ongi nüüd kohe vähk või? Selgitage palun lähemalt, mida see proov näitab.

Marina

Arst vastas:

Maie Väli

dr Maie Väli

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik,Tähe ja Elite Erakliinik

Kallis Marina! Kui rakud on muutunud,siis on üsna tõenäoline,et preparaat ei ole õigesti võetud.Põletik ja rohke veri,aga ka tsütolüüs takistavad sageli rakkude hindamist. Kui Teie preparaadis oli PAP II ,kontrollitakse PAP analüüsi veel kord 6 kuu pärast.Kui leid on endiselt PAP II,suunatakse patsient kolposkoopiale.