Nahalest 28.11.15 / Nahahaigused

Külastaja küsib:

Tere. Hiljuti avastati mul nahalest. Kasutasin kuu aega antibiootikume ( Doxixiclyn), ja siiamaani ka geeli, mida määrin nahale 2x päevas. Nahalest avastati nina peal. Mõni aeg tagasi oli nahk muutunud heledamaks ja oli lootust, et hakkab üle minema, kuid praegu vaatan, et punetus hakkab tagasi tulema. Minu nahaarst tundub mulle, ei oska mulle ka õiget ravi määrata, viimane kord kui käisin oli väga kahtlev, ütles, et no proovime ja vaatame kas aitab. Olin ausalt öeldes šokis. Kas Te saaksite mind aidata ja soovitada mida ikkagi kasutada sellise diagnoosi puhul?

Arst vastas:

Kristi Abram

dr Kristi Abram

Dermatoveneroloog

Tere!
Te ei ole kirjeldanud oma nahaleidu ega saatnud fotot, mille osas peaksin nõu andma, seega usaldan Teie nahaarsti diagnoosi, milleks on rosaatsea.
Rosaatsea diagnoos on kliiniline, selle puhul reeglina analüüse ei tehtagi (tegelikult ei võeta isegi nahalesta proovi, sest see lest on enamikul inimestel nagunii olemas).
Doxycyclin on rosaatsea korral üks valikravimitest, aga kuna tegemist on üsna kroonilise nahahaigusega, siis ägenemised on selle puhul pigem reegel kui erand.
Te ei täpsustanud, missugust geeli te täpselt määrite, aga rosaatsea korral on lokaalsete ravimite valik mitmekesine ja ühele patsiendile sobib neist üks paremini, mõnele teisele hoopis teine. Seda ei saa muidu teada, kui ravimit tuleb proovida.
Mulle tundub, et Teie nahaarst on järginud rosaatsea tavapäraseid raviskeeme. Võib-olla on probleem pigem selles, et Teie vahel on olnud natuke vähe arutelu selle üle, et tegemist on kroonilise nahahaigusega, mille ravi on suhteliselt pikk ja parima ravi leidmiseks tuleb natuke kannatlikust koguda.
Soovitan oma arsti rohkem usaldada ja küsida julgelt vastuseid probleemidele, mis hingele kripeldama jäävad.
Lugupidamisega,
Kristi Abram