Porfiria cutanea tarda ja nahaprobleemid. 10.11.15 / Nahahaigused

Külastaja küsib:

Sain mõni aasta tagasi diagnoosi porfiria cutanea tarda. Tarvitan tablette, mida tuleb võtta iga päev ja tervis on enamvähem korras. Mulle teeb muret minu käte nahk, mis ei lähe paremaks. See on juba aastaid selline, juba siis kui diagnoosi veel ei teadnud. Kätele ilmuvad villid, mida on tihti mitu. Nahk kätel on väga õrn ja haavad paranevad kaua. Kreemitan tavalise Nivea kreemiga aga paremaks ei lähe. Palun soovitage, millist kreemi võiksin proovida, kui toote nimetust ei oska soovitada siis öelge palun, milliseid koostisosi võiksin kreemi ostmisel tähele panna, mis võiks sobida nahale? Mida te arvate villide katkitegemisest, kas see on õige, sest aja möödudes lähevad nad niikuinii ise ka katki.

Arst vastas:

Kristi Abram

dr Kristi Abram

Dermatoveneroloog

Tere!
Väga spetsiifilist paikset ravi PCT korral ei olegi. Kõige olulisem on hoida käsi UV-kiirguse eest - selle tarvis soovitan kasutada kõrge SPF faktoriga päikesekaitsekreeme. Võib proovida ka pantenooli sisaldavaid kreeme/salve, mis aitaksid nahal kiiremini taastuda.
Käsi tuleb hoida ka trauma eest. Pinges villidele võib puhta nõelaga augukese sisse teha, et vill ei oleks pinge all. Kindlasti tuleb järgida steriilsuse nõudeid.
Toitumisel tarbida võimalikult vähe rauda sisaldavaid toiduaineid nt. punast liha, maksa. Soovitav tarbida piisavalt C-vitamiini sisaldavaid puu- ja köögivilju, sest C-vitamiin toimib antioksüdandina.
Lugupidamisega,
Kristi Abram