Psoriaas rinnanibul ja imetav ema. 14.04.14 / Nahahaigused

Külastaja küsib:

Mure seisneb siis selles, et nibu ümbruse pruunil osal on psoriaas ja imetan kolmandat kuud beebit. Muidu on mul psoriaas peas üsna tugev, küünarnukkidel ja diagnoositud on ka psoriaatiline artriit. Enne sünnitust tuli psoriaasi laik ühele rinnale ja peale sünnitust põdesin 2 korda rinnapõletikku ja nibud olid väga väga katki ja peale seda traumat psoriaas sinna tekkis, ma ise eeldan, et see on seal psoriaas. Kui imetamisel pikem vahe siis tekib sinna kuivem nahk aga üldjuhul kuna imetan pea iga 2,5h tagant kõige tihedamini siis seetõttu ongi selline punane.
Kas on üldse olemas mingit võimalust imetamise ajal sellele kohale ravi?
Loodan, et imetamist ei pea lõpetama või on see kuidagi ohtlik beebile?
Palun mingisugustki nõu või abi.

Arst vastas:

Kristi Abram

dr Kristi Abram

Dermatoveneroloog

Tere!
Psoriaas on nahahaigus, mis eelistatult haarab nahapiirkondi, mis alluvad mehaanilisel traumale, seega lööbe tekkimine rinnanibule on täiesti võimalik. Nibu piirkonnas võib olla psoriaas või ka lihtsalt kontaktdermatiit, mis samuti tekib niiskusest ja mehaanilisest ärritusest. Iseenesest beebile see ohtlik ei ole, aga imetamise ajal ei tohiks kasutada tugevaid ravimeid, sest need võivad imemise käigus lapse suhu ja sealtkaudu juba organismi sattuda. Nibusid võib määrida pantenoolkreemiga või spetsiaalselt nibupiirkonna määrimiseks kasutatavate kreemidega. Mul puuduvad endal kogemused Palmers’i nibukreemiga, aga kui toode vastava piirkonna kaitseks välja töötatud, siis arvan, et ka see peaks sobima. Soovitan kreemi kasutada vahetult peale imetamist, siis on aeg järgmise toidukorrani maksimaalselt pikk ja kreem jõuab lapse organismi sattumata imenduda. Soovitan aeg-ajalt kontrollida, et nibud ei oleks toitmise vaheajal niisked, muidu nahaärritus suureneb ja lõppkokkuvõttes tekib hoopis nahakuivus. Kui Teil on rinnapiima piisavalt, siis võiks toita last ühe toidukorra ajal ühest rinnast ja teisel korral teisest rinnast, siis jääb nibupiirkonna taastumiseks pikem aeg.
Lugupidamisega,
Kristi Abram