Tugev juuste hõrenemine peale sünnitust 14.02.12 / Nahahaigused

Külastaja küsib:

Tere.

Olen mures oma juuste ja naha tervise pärast. Osaliselt on see kindlasti tingitud ka sellest, et toidan last juba 2 aastat ja 2 kuud rinnaga, kuna laps ei ole nõus loobuma ega joo kunstlikke piimasegusid. Loomulikult sööb ta lisaks rinnapiimale normaalset tahket toitu nagu vaja.
Kohe peale sünnitust esimese 2 kuu jooksul langesid juuksed massiliselt välja ja läksid halliks, juuste väljalangemist täheldasin ka lapsel 2.-4. elukuul. Arst ei öelnud selles osas midagi.
Olen võtnud kaltsium fortet, rauda, magneesiumi, Viadermi, Vitabiotics Wellwomen juuste jaoks. Käinud endokrinoloogi vastuvõtul, kus nii kilpnäärme kui ka hormoonaalsed analüüsid ja hemoglobiin olid normis.
Samuti käisin trihholoogiakeskuses juuste analüüsil/ uuringul, mille maksumus oli meeletult suur koos sealt ostetud šampooni, maski, ampullide ja juuksevahuga, tulemus aga vaevalt aimatav. Ehk siis mingil määral jäi juuks kinni, kuid muutus kuivaks nagu õlekimp ja esimesel juuksurikülastusel murdusid juuksed lihtsalt pahmakana ära.
Olen proovinud kõikvõimalikke kalleid salongi juuksehooldus vahendeid ja magama pannud meeletu rahasumma.
Hiljuti lugesin arstide vastuseid derma.ee ja google'ist artikleid biotiini vaegusest, tellisin läbi veebi USA-st biotiin 10,000 mcg , mille kasutusjuhend ongi kirjas juuste, naha ja küünte tervise preparaat/toidulisand.
Tolliamet pidas paki kinni ja ravimiamet määratles biotiini ravimi alla ja kuna seaduse järgi ravimit kui sellist internetist posti teel osta ei tohi, siis paraku ei saanudki ma kaua oodatud biotiini tablette.
Mulle selgitati, et soovitatav päevane annus on tervele inimesele 50 mcg.
Tervete juuste puhul ma ju ei otsiks abi, eriti veel mujalt kui omas riigis võimalus olemas oleks. Veel ühe võimalusena pakus ravimiamet, et oleks oma raviarstil paluda küsida luba ravimiametilt kui Eestis vastavat ravimit ei ole.
Nüüd siis viimases hädas pöördun Teie poole küsimusega, et kus ja kelle juures on võimalik teha vereanalüüsid ja vastavad uuringud, et välja selgitada millise aine puudus on juustel ja millist konkreetset ravi või preparaati/ preparaate mul just vaja on. Ja kas arst saab Biotini välja kirjutada?

Ette tänades,

Arst vastas:

Kristi Abram

dr Kristi Abram

Dermatoveneroloog

Füsioloogiline juuste väljalangus peale sünnitust on igati normaalne nähtus ja seotud juuste kasvutsükliga. Samuti on normaalne, kui 2-4 kuu vanusel imikul juuksed vahetuvad. Tavaliselt peaks normaalne juustekasv peaks mõne kuu pärast taastuma. Kui seda pole toimunud, siis võib olla selleks erinevaid põhjuseid: füsioloogiline juustekasvu aeglustumine ja juuste kasvutsükli lühenemine seoses vanusega; mõned tarvitatavad ravimid; mirkoelementide ja vitamiinide puudus: põhjuseks kas vähenenud omastamine (nt. dieediliialdused või soolehaigused haigused, mis takistavad vajalike toitainete imendumist soolest – sellega peaks tegelema perearst) või suurenenud kadu – nt. kroonilised haigused, aga ka liiga pikaajaline rinnaga toitmine, mis kurnab ema organismi (40-aastaselt ei taastu organism enam nii kiiresti kui 20-aastaselt). Olen nõus, rinnapiim on lapsele ülimalt vajalik esimesel eluaastal. Kui rinnaga toitmine kurnab tervist, siis on targem laps rinnast võõrutada - 2 aasta ja 2 kuu vanune laps on võõrutamiseks piisavalt vana. Nõuandeid, kuidas võõrutada, leiate kindlasti perekooli lehekülgedelt.
Biotiini sisaldavaid juuste ja küünte vitamiine peaks aga apteegivõrgus käsimüügis saada olema, kuid olgu hoiatusena öeldud, et ka vitamiinide liigtarbine võib soodustada juuste kasvu häireid.