pedikuloos 25.08.04 / Nahahaigused

Külastaja küsib:

Sain kuskilt täid. Nad elasin mul peas vähemalt paar nädalat, kuni lõpuks taipasin, et need põhjustavadki suurt peasügelemist. Ravisin ennast ja kõiki pereliikmeid Nixiga, vahetasin kõik voodipesu ja rõivad. Tingud on aga mul endiselt peas, neid on palju ja juuksed on pikad ja paksud. Kas võib kindlalt uskuda ravimitootja kinnitust, et täimunad on kõik surnud ja nendest uusi täisid enam ei tule? Ja kas need surnud munad tulevad mingi mõistliku aja (nädala-paari) jooksul ise juuste küljest lahti või tuleb need ikkagi üksikult ära noppida? Kas 'rahvaravim' äädikaveega loputamine lahustab seda 'tinguliimi'? Ja kui mulle kaks päeva pärast Nixi kasutamist tundub, et keegi siblib peas, kas võin kindel olla, et see ainult tundub mulle - ravimi infoleht kirjutas midagi 'kaitsest kahe nädala jooksul' - kas see tähendab, et kui kuskilt mulle üks täi pähe peaks saama, siis sureks ta ära, sest ravim toimib veel? Kuidas ta toimib? Kas see toime kaob, kui ma vahepeal pead pesen?

Arst vastas:

dr Heli Raudsepp

Dermatoveneroloog

TÜ Kliinikumi Nahahaiguste kliinik, Kliinik

Kas Te kasutasite ravimit nii, nagu eeskiri ette näeb?-enne ravimi kasutamist tuli pea sampooniga puhtaks pesta, korralikult käterätiga kuivatada ning ravimit enne pähemäärimist loksutada. Kui juuksed on pikemad kui õlgadeni, ei piisa ühest pudelist. Tingud tuleb ise eemaldada peene kammiga või tõepoolest ükshaaval eraldades. Nõrk äädikalahus sobib kasutamiseks küll, kuid mitte loputusvahendina vaid niisutatud vatiga piki karva tõmbamiseks ja tingude eraldamise hõlbustamiseks. Kui Te kõik nii tegite nagu vaja, olete täidest vabanenud ning nn.siblimise tunne on seotud kartusega. Kahtlusel võiks keegi Teil ühe nädala pärast peale ravi pead vaadata. Seda, kui palju ravimi toime pea pesemisel väheneb, ma kahjuks öelda ei oska, sest andmed puuduvad.