kas psoriaas? 09.03.04 / Nahahaigused

Külastaja küsib:

Tere!
Minu nüüdseks 7-seks saanud pojal diagnoosis arst psoriaasi, avaldus see umbes poole aasta eest kuskil septembri lõpus pärast seda, kui käisime adenoidide operatsioonil. Esialgu tuli seljale soomuse taoline lööve nagu oleks kananahk, mis kattis algul osa seljast, hiljem juba kogu selja. Kohe me arstile ei pöördunud, sest häda ta ei valmistanud ja lootsime ehk läheb ise mööda. Pärast ilmusid kätele laigud umbes nagu kassitõve puhul, algul üks, siis tuli neid juurde. Arsti juurde pöördusime detsembris, siis see diagnoos pandigi. Öeldi, et põhjus on liiga väheses päikesekiirguses, mida möödunud suvi oli vähe võitu, kuigi laps oli kogu suve maal olnud ja päevitunud. Kirjutati välja salv DERMOVATE , mis nädalase määrimise järgi andis hea tulemuse, selg oli puhas ja kätele jäid valged laigud. Kuid kahe nädala möödudes kõik kordus ja nii vahelduva eduga siiani. Peanahk on puhas, kohati ka jalasäärtel. Praegu käime kvartsis ja on näna, et see seljal olev soomus hakkab kuivama ja kestendab. Mida edasi teha? Ja kas see on kindlasti psoriaas, kuna kirjandust sirvides on täheldatud, et see on pärilik, aga minu ja minu abikaasa suguvõsas ühelgi seda haigust ei esine. Kas on võimalik mingeid nahateste või täiendavaid uuringuid teha? Elan ise Tallinnas.

Arst vastas:

dr Heli Raudsepp

Dermatoveneroloog

TÜ Kliinikumi Nahahaiguste kliinik, Kliinik

Psoriaasi korral on nahal ümarad, teravalt piirdunud, punetavad, tiheda valkja ketuga haiguskolded, mille suurus võib varieeruda, kuid lastel on nad enamasti kas tilga-või mündisuurused. Psoriaas on pärilik haigus, kuid tema pärandumise seaduspärasused pole teada, seega seda ei pruugi olla lähisugulastel. Võib juhtuda, et haigus on olnud mitu põlve tagasi. Psoriaasi diagnoosi täpsustamiseks on võimalik teha histoloogiline uuring- võetakse haiguskoldest nahatükike ja uuritakse seda mikroskoopiliselt. Soovitan Teil kindlasti uuesti nahaarsti vastuvõtule pöörduda, sest Dermovate kreem ei sobi pikaajaliseks kasutamiseks. Kasutusele tuleks võtta ka koorivad kreemid, mille retsepti saate arstilt.