PSA näitajad 09.03.15 / Meestearst

Külastaja küsib:

Mulle tehti 12.11.2014 vereanalüüs, milles muude näitajate hulgas määrati ka PSA. Tookord näitas PSA 1.4 mikrog/L ja vaba PSA oli 0.5 mikrog/L. PSA lasi määrata perearst, sest soovisin minna meestearsti vastuvõtule. Soovisin minna meestearstile, sest tahtsin lasta ennast analüüsida laste saamise eesmärgil. TÜ Kliinikumis tehti mulle eesnäärme UH ja sekreedi analüüs ning sperma analüüs. Kõik tulemused olid justkui korras. Meestearst imestas küll natuke, et PSA 1.4, aga mingeid lisaanalüüse vajalikuks ei pidanud. Lasin teha uued vereanalüüsid PSA määramiseks 07.03.2014. Nii PSA kui ka vaba PSA olid samad, mis 12.11.14 tehtud analüüsis. Kas 32 aastase mehe PSA näitaja võibki mingi põhjusel selline olla või peaks siiski veel kord mingid analüüsid tegema? Kas normaalselt on PSA 0 ja kui jah, siis mis põhjusel minul see näitaja kõrgem on? Ühes minu varasemas küsimuses Teile ütlesite, et 32a mehel on vaba PSA määramine raharaiskamine. Miks see nii on? Kas peaksin midagi edaspidi tähele panema või nö jälgima, et probleemi tekkimisel oskaksin kiiremini arsti poole pöörduda? Üldiselt on tervis korras. Alaseljas on vaagnaluu juures on selline tuim valu olnud pikemat aega. Aga see valu sõltub paljuski sellest mis asendis olen ja mul on ka üldiselt istuv töö.

Suured tänud vastamast!

Arst vastas:

Margus Punab

dr Margus Punab

Meestearst

Meestekliinik Tartus ja Tallinnas

Isoleeritult PSA määramine <40 aastasel inimesel on raiskamine ja vaid stressi tekitamine nii arstile endale, kui ka patsiendile.
Annab see midagi vaid koos põletikuuuringutega. Need olid teil aga Meestekliinikus korras. Lõpetage parem enda mõttetu testimine. Järgmine test 40 aastaselt!
Antud juhul tegemist individuaalse eripäraga.
Alaseljavalud on enamasti seotud tugiaparaadiga, mida antud juhul kinnitab sõltuvus asendist.

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Meestearst

PSA

Tere.Aasta tagasi oli mul PSA 2,4 nüüd 3,9.Mida peaksin tegema

Margus Punab

Vastas dr Margus Punab

Põhjus tuleb üles leida. Selleks on oma uuringute kompleks. Kompuuteruuringuga pole siin midagi peale hakata. Tulge vastuvõtule!

Loe edasi

Probleemid eesnäärmega

60-aastane mees, PSA probleemid on tal olnud juba 6 aastat. PSA näidud lähevad ajuti ka üle 10, nagu allpool valikulisest analüüside väljavõttest näha. Põhimõtteliselt käibki üks lakkamatu analüüside andmine, ...

Margus Punab

Vastas dr Margus Punab

PSA tase on seotud eesnäärme rakkude lagunemisega.
Seda lagunemist võivad põhjustada kõik sagedasemad eesnäärmehaigused.
Esimesena eesnäärmepõletik - tugevam põletik võib, eriti koos healoomulise ...

Loe edasi

Eesnäärme sekreedi analüüs

Tere!

Sain kätte eesnäärme sekreedi analüüsi tulemused. Kuna arsti vastuvõtt on alles 1 kuu pärast, siis kas saaksite anda mulle kommentaari analüüsi kohta varem?

Abstinentsi ...

Margus Punab

Vastas dr Margus Punab

Veresooned eesnäärme ümber ei tähenda sugugi põletikku! Ka analüüside alusel põletikku ei esine. Vaba PSA määramine on minu tänaste teadmiste alusel raha raiskamine, eriti 32 aastasel mehel.

Loe edasi

Urineerimisvaevused

Tere! Mõnda aega u.4 kuud tagasi uuriti minu eesnääret ja selgus, et see on suurenenud, sellega kaasneb pidev urineerimishäire, öösel käin vähemalt korra kusel. Samuti on urineerimisel nõrk juga. Sellega ...

Margus Punab

Vastas dr Margus Punab

Esmalt tuleks ikka kindlaks teha mis haigust te põete! Kuse ja veretestidega seda kahjuks teha ei saa. Veretest (PSA) küll aitab enam-vähem välistada eesnäärmevähi. Antud juhul on kõige tähtsam teha eesnäärme ...

Loe edasi

prostatiit

Tere
Milline oleks normaalne PSA näit? Kas selle näidu põhjal saab järeldada, et tegemist on halvaloomulise eesnäärme kasvajaga?

Tänan
E

Margus Punab

Vastas dr Margus Punab

Miks seostate prostatiiti ja PSA väärtust? Need seosed on liiga keerulised, et siin lühidalt kirja panna.
Arstide poolt kasutatavad PSA normi piirid on väga erinevad.
Ise lähtun piiridest, ...

Loe edasi

eesnäärme adenoom

Tere! Suurenenud eesnääre,uuritud ultraheliga, igapäevaelus olulisi vaevusi ei põhjusta.

Ettevaatlikuks muutis PSA kõrge väärtus, 6 punktist võetud koeproovides ohtlikku ei leidunud, hiljem ...

Vastas dr Aivar Tilk

Vaba PSA maksab täpselt sama palju kui PSA analüüs. Üldiselt soovitatakse iga kõrgenenud PSA puhul võtta eesnäärme biopsia ja kui see on negatiivne, siis määrata vaba PSA. Kui vaba PSA on alla 16%, tuleb ...

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi

Ei saanud vastust? Küsi arstilt: