Eesnääre, tamsulosin, erektsiooniprobleemid ja lastesoov 22.07.13 / Meestearst

Külastaja küsib:

Tere!

Minu mure on seotud abikaasa, st mehe tervisega. Nimelt oli pikema aja jooksul juba märgata urineerimisprobleeme ning ühtlasi vähenes seemnevedeliku hulk (seda me küll ei tajunud probleemsena). Viimased 2 aastat võttis ta antidepressante ning tarbis keskmisest enam õlut (2-4 pudelit 3-6 päeval nädalas), mis seksuaalsust just ei tõstnud. Veebruaris uroloogile minnes tõdes arst eesnäärme healoomulise suurenemise ning kirjutas välja tamsulosini. Kas sellest ravimist üksi või tamsulosini ja antidepressantide koosmõjust ei tundnud abikaasa end just hästi ning otsustas märtsis lõpetada järk-järgult viimaste võtmine (see oli niikuinii olnud plaanis). Urineerimine paranes kiiresti. Märtsis paranes ka seksuaalsus, kui ka seemnepurskel läks seemnevedelik sissepoole. Samas kahanes seksuaalne suutlikkus või soov sealt peale kiiresti kuni mai lõpuks ei jäänud sellest suurt midagi järele. Tamsulosiniga kaasnesid muudki kõrvalmõjud: peapööritus ning kohati valulik "sikutamine" eesnäärmepiirkonnas päraku ja munandite vahel. Juulis, nüüdseks 2 nädalat tagasi, lõpetas ta tamsulosini võtmise. Peapööritust esineb hulga harvem ning "sikutav" tunne on kadunud. Kuid seksuaalfunktsioon ei ole eriti taastunud - väidetavalt puudub igasugune tunne sugutis. Eelmisel nädalal õnnestus üks vahekord (see oli 1 kahest korrast, kui ta midagi olevat tundnud üldse), väga üle ei pingutanud, seetõttu saab seda lugeda õnnestunuks. Seemnevedeliku hulk samas oli nullilähedane.

Kuid nüüd mure: meil on aktuaalne lapsesoov, minul vanust 40. Sellest siis küsimus(ed):

1. Kas sellised kõrvalmõjud on levinud?
2. Kui kiiresti võiks loota seksuaalfunktsioonide (erektsiooni ja normaalse seemnepurske) taastumist? St kas 2 nädalat on liiga lühike aeg - ja veel ei peaks muretsema?
3. Kui peaks taastuma erektsioon, kuid seemnevedeliku hulk jääma väheseks: kas võib loota, et selles väheses koguses on ka seemnerakke?
4. Kas tamsulosini tarvitamisega kaasnevad sellised kõrvalnähud võivad olla pöördumatud?
5. Millised võimalused/meetodid on olemas kunstlikuks rasestumiseks meespoole selliste probleemide puhul? (Vanus survestab)

Arst vastas:

Margus Punab

dr Margus Punab

Meestearst

Meestekliinik Tartus ja Tallinnas

Kõik nimetatud - antidepressanid, ülemäärane alkoholi ja tamsulosiini tüüpi ravimid mõjutavad seemnepurset. Inimene on individuaalne ja kahjuks ühte selget vastust taastumise kohta ei oska öelda. Tundub, et siin ju veel miskeid põhjuseid - miks antidepressant üldse kirjutati? Seksuaalne huvi on enam seotud meesuguhormooni ja prühholoogiliste teguritega. Enne kunstlikul teel lahendamist tuleks selgeks teha kus on probleem ja kuna see on seotud mitme mehe tervisemurega, see ka korrigeerida. Spermide olemasolu kohta annab vastuse ikkagi vaid sperma analüüs.