väikelapse munandid 13.05.09 / Meestearst

Külastaja küsib:

Tere.
Minu poeg on aastane. Umbes 6 kuuselt pani perearst tähele, et lapse munandid ei ole munandikotis ja saatis meid kirurgi konsultatsioonile. Siis jälgisin ka ise last ja panin tähele, et nt vannis olles on munandid munandikotis, kuid muul ajal on nad seda väga harva ja munandikott sel ajal väga kripsus ja väike.
Lastekirurg dr Majass vaatas last ja teatas, et tegemist ei ole laskumata munanditega, kuna lapsel on aeg-ajalt need munandikotis. Tulevikus lastesaamisega ei pidavat probleeme olema ja uuesti ma kirurgi juurde kontrolli tulema ei pea.
Nüüd perearstil käies pani arsti ikkagi südamele, et ma jälgiksin last, et munandid PEAVAD ikkagi olema laskunud teiseks eluaastaks munandikotti ning soovitas ikkagi mõne teise lastekirurgi juurde enne 2.aastaseks saamist minna!
Lugesin eelnevalt ka siin rubriigis küsimusi-vastuseid sel teemal ja on olen segaduses.
Sain teada, et tegemist on refraktaarsete munanditega, mida see tähendab? Ütlete, et refraktuaarsus võib püsida aastaid, kas kaob siis iseenesest? Kui lugeda, et see on paljude täiskasvanud meeste mure, siis võib arvata, et muutust selles osas neil enam ei toimu.
Vastustest võis ka välja lugeda, et nt ühe 5a poisi puhul Te samasuguse probleemi puhul ei soovita mingit ravi, vaid igaks juhuks munandite suuruse kontrolli u 8a vanuselt, mida see näitab? Samas üks 21a noormees on mures siiani, kuna enamus ajast munandid ei ole munandikotis ja munandikott on väga väike.
Jään ootama oma küsimustele vastused ja ühtlasi soovin teada, kas olen õigesti aru saanud, et põhimõtteliselt ei oleks mul vaja uuesti kirurgile minna, kuna nn munandi laskumatusega tegemist ei ole ja kirurgiliselt sekkuma sel puhul ei hakata.
Ehk olete praktikas täheldanud, et kui munandi ei ole ikkagi kuni teiseks eluaastaks fikseerunud, kas võin sellest teha järelduse, et kuna enamikel meestel ongi sellised liikuvad munandid, siis on suurem tõenäosus, et ka minu poja munandid ei hakka olema pidevalt munandikotis ja sellise eripäraga tema puhul tuleks leppida?
Tänud.

Arst vastas:

Margus Punab

dr Margus Punab

Meestearst

Meestekliinik Tartus ja Tallinnas

Hindan väga kõrgelt dr. Majassi kompetentsi. Kuna tema peale läbivaatust tõdes, et ravi pole vaja, siis ju see nii ka on!
Refraktaarsete munandite puhul ongi nii, et rahuolekus ja soojas (vannis) on need munandikotis, aga stressi ja suurema aktiivsuse puhul mitte. Tegemist on sageda leiuaga kuni 7-8 eluaastani. Operatsioon siin suurt tulu ei anna ja võib ennemini ohuks olla, sest alati on võimalus munandi soonte või seemnejuha traumaks.
Edu soovides
Margus Punab

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Meestearst

Külmad munandid

Tere , tahaksin teada kas külmad munandid on normaalsed? Viimasel ajal on munandid külmad ja vasakpoolne valulik ,katsudes valu tunda pole ning soojas vannist tulles seda probleemi pole.
Käisin ...

Margus Punab

Vastas dr Margus Punab

Kui tunnete miskis kehaosas püsivat teistsugust taju või valu, tasub probleemide välistamiseks läbivaatus ja vajadusel ka täpsustavad lisauuringud ära teha. Siin kirjas on liiga vähe infot sisuliseks vastamiseks. ...

Loe edasi

Väiksed munandid?

Probleem on nimelt selline ,et munandid on väiksed võrreldes teiste omaealistega ja noorematega. Munandid ja munandikotid ei ole nagu murdeaga üldse kasvanud. Eriti väikseks tõmbavad kotid tuulise ja külma ...

Margus Punab

Vastas dr Margus Punab

Kõik need hinnangud on väga subkjektiivsed. Kui on mure, siis tulge vastuvõtule. Peale läbivaatust on selge, kas probleem on olemas või ei ole.
Külmaga peabki peenise ja munandikoti suurus vähenema/kokku ...

Loe edasi

Lapse laskumata munandid

Juba 5 aastasel poisil ei ole munandid alati paigas. Rahulikus olekus (soojas vannis) kõik ok. Perearst ei ole kunagi kontrollinud.

Margus Punab

Vastas dr Margus Punab

Sellist situatsiooni nimetakase refraktaarseteks munanditeks. Isegi paljudel täiskasvanud meestel liiguvad munandid stressi või külma mõjul, aga ka seksi ajal kubemekanalisse. Kui olete kindlel, et rahuolekus ...

Loe edasi

Sperma kvaliteedile

Tere,

Plaanis oleks teha suvel laps ja seoses sellega tekkis küsimus, kas stress võib mõjuda tulevase lapse intelligentsusele?

Margus Punab

Vastas dr Margus Punab

Teaduslikke tõendeid sellise mõju kohta olemas ei ole. Samas tasuks oma elu siiski korrigeerima hakata, sest väikelapse arengule on negatiivne mõju kindlasti olemas.
Edu soovides
Margus Punab

Loe edasi

mu munandid

Mul probleem selles, et munandid ja munandikotid pidevalt higistavad ja eritavat imelikku lõhna, mis ma peaksin ettevõtma, et seda ära hoida? isegi siis kui aluspükste väel olen....ehk saate aidata?

Margus Punab

Vastas dr Margus Punab

Pesema peab! Soovitavalt vähemalt kaks korda päevas, neist üks kord ka seebiga.
Edu
MP

Loe edasi

Munandid

Tere! Olen oma elukaaslase juures täheldanud midagi imelikku, kuid ei tea kas see ongi normaalne või mitte. Asi selles, et kui me oleme vahekorras, siis vahepeal ta munandid kaovad ära. Nad on nagu kõhuõõnes ...

Margus Punab

Vastas dr Margus Punab

Põhjust muretseda ei ole. Paljudel meestel on munandid üsna liikuvad. Teatud tingimustes nagu seksuaalakt, tugev stress, külm vesi jne., võivad munandid siis liikuda üles kubemekanalisse.
Edu soovides
Loe edasi

munandid

mul vajuvad munandid kotti kui ma seisn peegli ees ja kui hakkan liikuma siis munandid tõusevad natuke ülespoole nii et kotti jääb alt natuke vaba ruumi on see probleem?ise olen 12

Margus Punab

Vastas dr Margus Punab

Loomulik muutus. Munandit ümbritseb õhuke lihaskiht, mis liikumisel aktiviseerub.
Edu
Margus Punab

Loe edasi

munandid

tere
selline kysimus, et kas munandid on tavaliselt yhe suurused, kui ei, siis milline suuruse vahe neil on?

Margus Punab

Vastas dr Margus Punab

Väike vahe võib olla. Sageli on vasak munand 1-2 ml väisem kui parem.
Edu
Margus Punab

Loe edasi

munandid

paar päeva tgasy akkasin munandid valutam, selline tuim valu on, ja nyyd yx päev tuli yhe munakoti pealt nahka maha

Margus Punab

Vastas dr Margus Punab

Kirjeldus viitab suhteliselt ägedale munandi või munandimanuse põletikule. Soovitan kiiremas korras visiteerida meestearsti.
Edu soovides
Margus Punab

Loe edasi

munandi laskumatus

Olen teadlik opist, mis tuleb teha, kui poisslapsel pole aasta jooksul munandid laskunud. Minu poeg on 4 kuune ja temal sündides olid munandid liikuvad. Minul küsimus: Kuidas seda munandi laskumist kontrollida, ...

Margus Punab

Vastas dr Margus Punab

Kui munandid on ajuti munandikotis ja ajuti kubemekanalis, siis on tegemist refraktaarsete munanditega. Selline juht operatiivset ravi ei vaja. Liigse agarusega võib siin hoopis halba teha. Refraktaarsus ...

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi

Ei saanud vastust? Küsi arstilt: