suur probleem 16.12.03 / Meestearst

Külastaja küsib:

Tere dr Punab,
Kirjutan Teile murest oma mehe pärast (ka enda). Umbes 2 aastat tagasi mul ureaplasmoosi bakter. Oleme mehega seda juba 4 korda ravinud ja pidevalt üllatunud, kuidas see haigus kogu aeg tagasi tuleb. Kord on minu proovid korras aga mehel pole ja vastupidi, mehel korras ja minul pole. Kuna ma pole 3. aasta jooksul rasestunud käis mees Tallinnas spermaproovi andmas. Tulemus oli kehv, ainult 3% normaalseid spermatosoide. Kuna me Tallinnasse dr Poolametsa juurde tagasi ei saanud (lihtsalt võimatu on aega saada) läks mees Rakveres dr Pariisi juurde, kes arvas, et tegemist on ureaplasmoosist tingitud eesnäärmepõletikuga. Määras 10 päeva antipiootikumi ravi. Mina kahtlen selles väga, kas 10 päevase raviga ravib sellise haiguse välja. Kahtlen ka selles, kas mu mehel ikka on eesnäärmepõletik, sest ta tunneb ennast väga hästi. Puuduvad kõik eesnäärmepõletiku sümptomid. Eile sain mina oma järjekordse kordusproovi vastused mis olid positiivsed. Arst kutsus mind tagasi, et kirjutab mulle ja mehele järjekordse annuse antibiootikume välja (5 kord). olen kuulnud, et meestel võib see haigus kuidagi eesnäärmesse kapselduda ja sellisel juhul oleks vaja muid ravivõtteid lisaks kui ainult tabletid. Palun andke nõu, mida me tegema peame. Mees on 24, lapsi pole.

Arst vastas:

Margus Punab

dr Margus Punab

Meestearst

Meestekliinik Tartus ja Tallinnas

Ureplasma puhul on esimeseks küsimuseks, millist meetodit kasutatakse mikroobi diagnoosimiseks. Kindlasti soovitan kasutada PCR meetodit, mis on täpsem ja annab vähem valepositiivseid vastuseid.
Teiseks oluliseks punktiks on kaasuvate põletike nagu tupe- ja eesnäärme põletik samaegne korralik ravi.
Kolmandaks punktiks on ühe või teise elukaaslase teised partnerid.
Praegu soovitan siiski läbida väljakirjutatav ravikuur. Kui probleemid ei taandu, siis võiksite tulla Tartusse uuringutele.
Edu soovides
Margus Punab