Rasestumisvõimalus vanas eas 12.05.13 / Kehaväline viljastamine

Külastaja küsib:

Tere
Sain oma esimese lapse 36aastaselt, ilma igasuguste probleemideta, täiesti terve lapse ja rasedus tekkis u 10 kuu jooksul pärast planeerimist. Alates esimese lapse sünnist olen väga soovinud veel teist last saada, aga see ei ole õnnestunud. Kolme aasta jooksul olen läbi teinud laparoskoopia operatsiooni (endometrioosi tõttu) ja neli IVFi katset, mis aga ei õnnestunud (pesastumise probleem). Nüüd lõpuks õnnestus rasestuda spontaanselt, kuid lootel diagnoositi 14. nädalal 21. kromosoomi trisoomia ning arst ja geneetik soovitasid raseduse katkestada. Ma mõistan, et olukord on üsna lootusetu ja et ma olen (40) selles tegelikult ise süüdi, aga kas mul võiks olla veel mingit lootust last saada?

Arst vastas:

Aivar Ehrenberg

dr Aivar Ehrenberg

Günekoloog (ainult viljatusravi)

TÜ Kliinikumi Naistekliinik

Tervist,
rasestumise tõenäosus pole suur, aga kindlasti pole see null.
AE