Kehv embrüode kvaliteet 29.11.10 / Kehaväline viljastamine

Külastaja küsib:

Tere!

Sooviksin küsida, et kas on mingeid ravimeid vms, millega oleks võimalik parandada embrüode kvaliteeti. Siirdamised ei ole õnnestunud, kuna kvaliteet pidavat olema kehv. Siiani olen kasutanud Estrofemi ja Divigeli.
Mis on Teie arvamus?

Arst vastas:

Aivar Ehrenberg

dr Aivar Ehrenberg

Günekoloog (ainult viljatusravi)

TÜ Kliinikumi Naistekliinik

Mainitud ravimitel ei ole embrüo kvaliteediga mingit seost.
Embrüo kvaliteet sõltub sugurakkude kvaliteedist. Kõige kaalukam tegur on naise vanus, munarakkude kvaliteet hakkab langema 35. eluaastast. Naisepoolsetest kõrvaldatavatest põhjustest tulevad kõne alla endometrioos (diagnoosimine eeldab laparoskoopiat) ja hormonaalsed häired.
Mehepoolsed põhjused on samuti väga tähtsad, nendega tegeleb androloog (meeste.kliinik.ee).

AE