IVF-i ebaõnnestumine 25.11.10 / Kehaväline viljastamine

Külastaja küsib:

Tere, kas enne IVF-protseduuri on vajalik eemaldada munajuhad? Olen lugenud seda paljudest kohtadest ja mind paneb muretsema see, et olen läbinud ka IVF-i, mis kahjuks ebaõnnestus. Mul on olnud üks emakaväline rasedus, mis katkestati Metrotreksaat-süstiga, hiljem toimus laparoskoopia, mille käigus avastati, et vasak munajuha liidetes, parem pea-aegu korras, ots sulgunud, mis vabastati. Kontrastainele mõlemad läbitavad. Günekoloog arvas, et peaks olema võimalik nüüd rasestuda, aga suur tõenäosus siiski emakaväliseks. Ometi rasestumist ei toimunud ja nüüd IVF ka ei õnnestunud. Põletikulised munajuhad pidid takistama ka IVF-i õnnestumist. Kas ma peaksin nõudma oma arstilt uut laporoskoopiat munajuhade seisundi hindamiseks ja ka eemaldamiseks? Plaanin kindlasti uut IVF-i ja ma ei elaks jälle üle ebaõnnestumist, eriti kui teaksin, et minu munajuhad võisid seda takistada. Teie vastust väga ootama jäädes.

Arst vastas:

Aivar Ehrenberg

dr Aivar Ehrenberg

Günekoloog (ainult viljatusravi)

TÜ Kliinikumi Naistekliinik

Eemaldada tuleb mõlemast otsast umbunud ja moondunud munajuhad (sactosalpinx), nendesse koguneb põletikulist sodi, mis takistab rasestumist. Juhasid, mis on läbitavad, ei pea reeglina eemaldama.
AE