ISCI-meetod 04.02.10 / Kehaväline viljastamine

Külastaja küsib:

Tere, oleme abikaasaga 3 aastat üritanud lapsi saada ning jaanuari lõpul tehti mulle esimene kunstviljastamise protseduur (ISCI-meetodiga). Mu abikaasa on minust vanem ja tal varasematest kooseludest lapsi pole. Mind teeb aga murelikuks paar fakti, esiteks see, et mehe õel on Downi sündroomiga laps ja teiseks rääkis mu mees mulle, et kui tema endine elukaaslane jäi lapseootele (=kaksikud), tuvastati ühel lapsel anomaalia ning nad otsustasid teha aborti. Minu küsimus aga on, et kas meil tasub ikka ISCI-ga ponnistada, lootuses saada terve laps, või tasuks proovida ka doonorspermaga? Mina ise olen terve, ei ole kunagi suitsetanud, alkoholi tarvitan harva, aborti pole teinud.

Arst vastas:

Aivar Ehrenberg

dr Aivar Ehrenberg

Günekoloog (ainult viljatusravi)

TÜ Kliinikumi Naistekliinik

Mehe vanus ei ole iseenesest oluline riskitegur. Soovitan võtta ühendust Tallina v Tartu geneetikuga (nt SA TÜ Kliinikum Geneetikakeskus) ja vajadusel kontrollida mehe kromosoome. Kui need on korras, tasub jätkata. Kui ei ole korras, sõltub hälbest.
AE