IVF-i järgne vererõhu tõus ja südamepekslemine 16.01.10 / Kehaväline viljastamine

Külastaja küsib:

Novembris teostati Tallinna KHs IVF. Kuni 7.nov.ni Gonal F 150-300 ühikut ja kuni 25.nov.ni Crinone geeli(180mg progesterooni päevas). IVF-i foorumis näen, et minu doosid olid teistega võrreldes märgatavalt suuremad.(Ravi alustades olin juba 47-aastane).25.nov-st alates lõpetasin progesterooniga, sest analüüsi vastus näitas,et pesastumist ei olnud toimunud. Vererõhk oli selleks ajaks juba kõvasti tõusnud, sest öösiti kõrvus kohises, ent ma ei osanud seda ära tunda, sest varem rõhuga kunagi probleeme ei ole olnud, pigem on vererõhk madalapoolne. 26.nov varahommikul vajasin aga kiirabi,sest teadvus hakkas kaduma ja kiirabi mõõtis rõhku 180/100 ja pulssi 135. Neli päeva olid kriitilised, rõhk tõusis 200ni ja pulss oli pidevalt üle 120. Pärast seda hakkas ka südamepekslemine pidevalt vaevama. Palusin günekoloogil (Rass) välja kirjutada Metoprololi, mida kiirabigi oli andnud. Günekoloog ütles, et rohkem minu seisund teda ei huvita, sest minu probleem pole enam günekoloogiline. Diagnostikakeskuses lasin teha EKG-holteri ja diagnoosiks rütmihäired küsimärgiga. On olnud üksikuid päevi viimase 7 nädala jooksul, kui tunnen end peaaegu hästi, siis on olnud ka rõhk 110/70 ja pulss 80, ent just viimasel nädalal on seisund ootamatult halvenenud. Isegi, kui vererõhk on 100(80-le, on pulss jätkuvalt kõrge ja enesetunne halb. Kl. 4 paiku öösiti ärkan tohutu südamepekslemise peale. Võtan vahel piparmünditee, teinekord Metoprololi ja diazepam-valocordini, püüan magama jääda, sest olen väga unine.
28.detsembril julgesin ikkagi Rassi tülitada ja nõutada saatekirja hormoonidele. Nüüd aga lugesin internetist, et progesterooni ja prolaktiini analüüs tuleb anda tsükli 18.-20. päeval, mina aga andsin tsükli 2.päeval. Prolaktiin on 585. Tsükli teises pooles oleks see aga kõrgem. Surumistunnet peas ja hüpotooniat tekitavat ta ka ja organism produtseerivat seda kõige enam kl. 4 ajal hommikul... Muretsema paneb see, et pulss oli vahepeal alla 100 ja isegi alla 90, nüüd aga öösiti sama kõrge kui alguses, ehkki vererõhk korras. Günekoloog ütleb, et progesteroon on kehast läinud 10 päevaga, erakorralise arst ütleb, et hormoonid pole tema rida, et need võivad ka terve aasta organismi rivist välja viia... Mina aga tunnen, et pulss öösiti varsti kiirem kui alguses. Südamepekslemishoo korral ei muutu käed higiseks. Ei esine poomistunnet. Kui üks hoog on ära olnud kl. 4 paiku ja ka teine hoog, 1-3 tunni pärast ja püüan veel magada, siis hiljem terve päeva peas imelik tunne(justkui hakkaks pea kohe ringi käima, tukslemine)-vereringehäired? Ametilt olen konverentsitõlk. Töötada ma ei saa, sest vahel ka kõneldes tunnen,kuidas süda pekslema hakkab. Haigestumise esimesel kuul ei saanud ma paari minutitki arvutis olla. Ei saa siiani lapsele muinasjuttugi lugeda. Vahel tunnen, et süda hakkab pekslema ka süües(haigestumise alguses oli see tavaline, võtsin pooleteise kuuga alla 8kg).
Magan poolpüstises asendis. Mul on kaasasündinud mitraalklapi prolaps, kiirabist sain dets.alguseks aja ka kardioloogile, kes väidab,et südamega siin pistmist ei olevat ja EKG näitavat sinusoidset tahhükardiat, mis ei tähendavat südamehaigust ja koormustesti pole mulle samuti mõtet teha, sest nagunii hüppavat mu pulsisagedus kohe üles... Et hormoonanalüüsi tuleks teha õigel ajal. Et hormoonid piitsutavat endiselt südant. Et võtku ma kõrge vererõhu korral Metoprololi. Mul aga pole tavaliselt rõhk kõrge enam. Ma ei saa enam hästi kummardada. Kükitada ei saa hoopiski, siis algab südamepekslemine, mis kestab kaua. Perearst muretses, et need sümptomid võivad trombile viidata ja andis CITO! saatekirja EMOsse Mustamäel, kus sain riielda, et miks mina, kel arvatavasti hoopis kliimaks, tülitan arste. Kopsuarteritest tehti MRT ja öeldi, et trombi ei olevat-mingu ma koju ja võtku elu lõpuni Metroprololi, olgu siis vererõhk kõrge või madal(?!). Ma ei tea enam, mida teha. Tahan saada terveks, aidake palun. Ma ei saa siiani vastust küsimusele, kas kellelgi veel on IVF-ga seoses olnud selliseid tüsistusi, mis neist inimestest sai, milline on prognoos. Ravimohutusametile tegin teatise Crinone`i kõrvaltoimest mina ja Rass ei soovinud ühtki minu analüüsivastust näha-järelikult pole günekoloogi poolt teatist tehtud.
Parimatega!

Arst vastas:

Aivar Ehrenberg

dr Aivar Ehrenberg

Günekoloog (ainult viljatusravi)

TÜ Kliinikumi Naistekliinik

Tervist,
minu hüpotees on, et teil on klimakteerilised kaebused, mis oleksid tõenäoliselt tekkinud ka ilma viljatusravita. Kui teile määrataks hormoonasendusravi ja enesetunne paraneks, kinnitaks see hüpoteesi õigsust.
Terv,
AE

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Kehaväline viljastamine

mini IVF

Kas Tartus on võimalik teha IVF-i ka leebema ravikuuriga (nö mini - IVF)

http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0002937815008601
http://link.springer.com/chapter/10.1007/978 ...

Aivar Ehrenberg

Vastas dr Aivar Ehrenberg

Tervist,
saab küll. Palun registreeruge minu vastuvõtule 7319 100 kaudu, arutame üskikasju.
AE

Loe edasi

Saun ja IVF

Kuidas saunas käimine mõjutab naisel rasestumise tõenäosust (vedeliku kaotus, temp. tõus, vererõhu tõus)? Kas pigem üldse välistada või mõõdukalt käia? Kas lubatud peale inseminatsiooni külastada sauna?

Aivar Ehrenberg

Vastas dr Aivar Ehrenberg

Tervist,
saunas käimisest pole põhjust loobuda.
AE

Loe edasi

IVF-i ravimid

Kas te oskate öelda, kas IVF-i ravimid võivad langetada immuunsüsteemi?

Aivar Ehrenberg

Vastas dr Aivar Ehrenberg

Ei oska. Mingi toime võib neil olla, aga sellele aspektile tähtsust ei omistata.
AE

Loe edasi

Peale ebaõnnestunud IVF-i

Kas peale ebaõnnestunud IVF-i võib olla tsüklihäire?

Aivar Ehrenberg

Vastas dr Aivar Ehrenberg

Kui peate silmas järgmise menstruatsiooni hilinemist, siis seda juhtub sageli.
AE

Loe edasi

IVF-i järjekord

Tere!

Kui pikk on ootejärjekord Teie vastuvõtule ja IVF-i järjekord Teie kliinikus ning kas TÜ kliinikumis tasub IVF-i ka haigekassa.

Tänud vastuse eest.

Aivar Ehrenberg

Vastas dr Aivar Ehrenberg

Vastuvõtule vähem kui kuu aega.
Haigekassa kulul tehtavate IVF protseduuride järjekord on 6-9 kuud.

AE

Loe edasi

Rh-neg veri, RH-pos embrüo

Lp dr Ehrenberg!

Olen 26-aastane naine, anamneesis on terve pikk rodu ebaõnnestunud IUI-sid ja IVF-e (peame kasutama doonorspermat, IVF-idele ülemineku põhjuseks oli IUI-de korduv ebaõnnestumine). ...

Aivar Ehrenberg

Vastas dr Aivar Ehrenberg

Enamusel Rh-negatiivsetest naistest on mehed Rh-positiivsed. Ma ei ole juhtunud kuulma/lugema, et Rh-erinevus võiks lastetust põhjustada. Esiteks oleks tarvis Rh-antikehi (neid teil ei ole, muidu te doonoriks ...

Loe edasi

Kliiniline veri peale IVF-i?

Tere DR. Ehrenberg!

Väike mure on tekkinud peale IVF´i protseduuri, kuna ma täna peale kella 16.00 oma doktorit kätte ei saanud ja homme teda ei ole ja nädalavahetus tuleb vahele, siis küsin ...

Aivar Ehrenberg

Vastas dr Aivar Ehrenberg

Selle kirjelduse põhjal ei oska midagi halba arvata.
kuna küsimus jõudis minuni alles täna (2.12), on olukord usutavasti juba lahenenud.
AE

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi

Küsi foorumist

Küsi

Ei saanud vastust? Küsi arstilt: