kaksteistsõrmiksoole haavand 25.02.04 / Gastroenteroloogia

Külastaja küsib:

Tere!
Olen pika-ajaline haavandihaige (ca 16 aastat), 31 a. mees. Nn. mõõka olen neelanud vähemalt 6-7 korda, iga kord on haavand ka kinnitust leidnud, ca 5-6 mm diam. Varasemad ravi meetodid tulemust ei andnud, kuni tuli päästev kolmikravi. See aitas, olin poolteist aastat valudest vaba. Kahjuks oma-enese rumalusest keerasin jälle tervise "nahka" aspiriini võtmisega külmetushaigusest jagu saamiseks. Perearstiga konsulteerides tegin hiljuti veel ühe kolmikravi kuuri läbi. Päris 100% tulemust seekord ei olnud, natuke kipub mõnikord ikka "närima" kuigi ei saa võrrelda nende piinadega, mis olid aastaid varem. Tundub, et ka väljaheites on verd. Mind huvitab, mida peaks tegema ja milliseid ravimeid nö järelraviks võtma et probleemist löplikult vabaneda!

Tänan.
Rein

Arst vastas:

dr Toomas Kariis

Gastroenteroloog

Ida-Tallinna Keskhaigla, gastroenteroloogia osakond

Tere
Haavandi tekkepõhjuseid on mitmeid. Helikobakter on reeglina duodenaalhaavandi tekkes süüdi. Aspiriinist tekib mao haavand. Aspiriinist itngitud haavandite puhul kolmikravi ei aita. Kolmikravi tehakse mikroobi hävitamiseks. Kui helikobakterit enam pole, siis ei saa teda ka tappa.
Aspiriini haavandeid ravitakse vaid hapet pärssivate rohtudega.
Aga siiski - eduka ravi eelduseks on täpne diagnoos!
Dr Kariis