Kõhugaasid 15.12.03 / Gastroenteroloogia

Külastaja küsib:

Tere,
pöödrdun teie poole, sest kuskilt mujalt ei oska enam abi otsida. Olen väga mures oma ema pärast (80-aastane). Ta ei söö praktiliselt üldse enam midagi ja on jäänud juba väga kõhnaks ja nõrgaks. Päevaratsioon on suurusjärgus poolteist võileiba ja banaan. Ta ei söö, sest ütleb et söömine tekitab koledat valu kõhus. Valu põhjuseks on ilmselt gaasid, sest tõesti on kõht punnis nagu rasedal ja iga natukese aja tagant (ma ei liialda, kui ütlen, et umbes kord minutis) tulevad röhitised või kõhutuul. Ei oska enam ühtegi toiduainet valida, mida üldse süüa võiks. Espumisan natuke aitab. Kas seda võiks rohkem võtta? Kas on olemas mingeid suhteliselt "gaasikindlaid" toiduaineid? Praegu tundub küll, et isegi riisipuder ei sobi. Kas oleks äkki midagi võimalik teha söögiisu tõstmiseks, praegu sööb ema väga vastumeelselt ja ilma igasuguse isuta. Kõikvõimalike arstide juures on käidud, need on öelnud kahte asja - mao alahappesus ja soolte supistused. Ja et nende suhtes polegi nagu õieti midagi leevenduseks ette võtta. Mul on tunne, et mu ema sureb varsti lihtsalt nälga.

Edu teie töös ja kena jõuluaega.

Arst vastas:

dr Toomas Kariis

Gastroenteroloog

Ida-Tallinna Keskhaigla, gastroenteroloogia osakond

Tere.
Esiteks tuleks selgitada, kas seedetrakt on läbitav- välistada soole kasvaja. Seejärel keskenduda soole talitluse aktiveerimmisele ja siis tuleb ka söögiisu.
Dr. Kariis