C-hepatiit 03.09.03 / Gastroenteroloogia

Külastaja küsib:

Olen 37 aastane. Aastal 2000 avastati mul juhuslikult C-hepatiit (genotüüp 1b). Nakatusin tõenäoliselt aastal 1987. Enesetunne on suurepärane (kui ei teaks, et pean haige olema - siis ei oleks). Maksakahjustust ei ole. Ainus kõrvalekalle normist on, et ALT=160, AST=70 (stabiilselt 3 aasta jooksul). Kas haigust on mõtet ravida arvestades asjaoluga, et ravi on pikaajaline, vaevarikas, kallis ja madala edu tõenäosusega? Milline on suremise ja töövõime kaotuse tõenäosus 5, 10, 20 aasta perspektiivis? Olen enamvähem tervete eluviisidega.

Arst vastas:

dr Toomas Kariis

Gastroenteroloog

Ida-Tallinna Keskhaigla, gastroenteroloogia osakond

Tere
Arvatakse, et ca 20 aastat kroonilist põletikku, siis ca 5-10 aastat tsirroosi, millega võib kaasneda maksa vähk. Tegu on tõesti väga robustsete arvnäitajatega, mis ei pruugi sugugi käia Teie kohta.
Kahjuks on raviga täpselt nii nagu ütlete, aga paranemisevõimalus siiki on. Soovitan pöörduda Tartu või Tallinna gastroenteroloogide poole ravivõimaluste täpsustamiseks ja ravi alustamiseks. Ravi on haigekassa poolt teatud tingimustel soodustatud.
Tervitades,
dr Kariis