Shlatteri tõbi 14.01.24 / Füsioteraapia

Külastaja küsib:

Tere,

Tütrel on diagnoositud Schlatteri tõbi. Tunneb, et põlve koha peal nö.muna. Kas see jääbki sinna selliks? Pojal oli samasugune probleem, valu kadus kuid nö.muna jäi ja sellepärast ei võeta ka Kaitseväkke, öeldakse, et enne peab kinni kasvama. Ongi segadus, et kui muna põlves, kuidas ta kinni kasvab? Palun selgitust.

Arst vastas:

Priit Ailt

Füsioteraapia

Tere,

Osgood-Schlatter sündroom tekib, kui patella kõõlusele, mis kinnitub sääreluule põlve all, langeb liiga palju koormust, enamasti liigne põrutus/ jooksmine/ hüppamine/ maandumine/ suunamuutused jne. Suures plaanis on see koormustaluvuse ja kasvuea probleem. Kui reielihaste ja patella kõõluse vastupanu koormusele paraneb ja laps ei kasva enam, siis enamasti kaebused kaovad. Lisaks on siin siis vajadusel toetavaks raviks ortoosid, elektriravi jne.

See muna tekib patella kõõluse kinnituspiirkonda sääreluule. Selle suurus ja tundlikus sõltub enaamsti, kuidas on suudetud koormusi jälgida. Muna võib kaduda täielikult, kui eelmainitud asjadega tegeleda. Samas võib see muna ka alles jääda aga sellisel juhul on see puhtalt kosmeetiline probleem ja see ei mõjuta jalga kuidagi funktsionaalselt.

Kokkuvõtvalt muna võid ära kaduda, kui jälgida koormust ja mitte jalale "haiget" teha, mis muna piirkonda ärritab pikema aja jooksul. Lisaks jõuharjutused reielihastele. Muna võib ka alles jääda aga see ei ole minu silmis takistus, miks Kaitseväkke mitte minna.

Priit Ailt