ACL osaline täielik rebend 06.01.22 / Füsioteraapia

Külastaja küsib:

Tere!

Väänasin tugevalt oma jalga kui metsas tööd tegin ja peale seda ei saa enam oma vasakule jalale täisraskusega toetuda kui see sirge on. Väänamise hetkel kuulsin raksakut jalas ning lihtsalt jalg kadus kohe alt. Samas mingit paistetust ei tulnud ja jalg oli peale EMOs käimist lihtsalt pisut kuum põlvest. Saan liikuda küll kuid ainult kergelt kõverdatud vasaku jalaga ja sellele mitte eriti suurt koormust kandes. Oskate öelda, kui suure tõenäosusega vajan operatsiooni ning millised üldse on väljavaated mul taas normaalselt kõndima hakata. Olen üsna liikuva eluviisiga ja matkan palju.
Kirurgi vastuvõtuni on veel päris palju aega aga ma sooviksin väga juba praegu midagi oma jala heaks teha - võimelda vmt.
MRT vastus oli alljärgnev:

05.01.2022 79202 - Ühe mähisega uuring (6–7 tööd) keskmise väljaga MRT-l
TEOSTATUD UURINGUD MT070321 x 1 Põlveliigese magnettomograafia natiivis, vasak KIRJELDUS
K79202 Ühe mähisega uuring (6–7 tööd) keskmise väljaga MRT-l. Väänas 30.12. vas. põlve. Kannab ortoosi.
Vasem põlv ebakindel. T1, PDFS ja PD kujutised vasakust põlveliigesest. ACL pole tervikuna eristatav - selle
osaline/täielik? rebend. PCL, meniskid, kollateraalid intaktsed. Sääreluu lateraalse kondüüli tagaosas
kontusioonile viitav leid, väike varjatud lineaarfaktuur. Kõhredefekte ei esine. Mõningane liigesefusioon,
vedelikiliig suprapatellaarsel

Arst vastas:

Priit Ailt

Füsioteraapia

Tere,

Pildi põhjal on tegemist vas põlve ACL sideme osalise või täieliku rebendiga, mille ravi otsustab ortopeed/ kirurg, kas vajab operatsiooni või mitte.

Võimalik, et ei pea operatsiooni tegema ja piisab konservatiivsest ravist - külmaravi, kompress, hiljem taasturavi füsioterapeudi ettenähtud kavaga. Kui siiski läheb operatsiooniks, siis kindlasti pange endale taasturavi kirja juba enne operatsiooni, et saaksite kohe alustada, kui operatsioon on tehtud.

Igal juhul on sellisest traumast taastumine täielik ja enamasti suuri kaebusi hiljem ei esine.

Soovitan põrandal olles hakata põlve sirutama, pingutades reie lihast ja tõstes kand maast üles, nii et põlv jääb vastu maad.

https://www.youtube.com/watch?v=yQKxITLikiE&ab_channel=AskDoctorJo

Tervitades,
Priit Ailt