Parema käe sõrme vigastamine 05.12.03 / Füsioteraapia

Külastaja küsib:

Tere
Vigastasin aastal 2002 (suvel) pallimängus parema käe pikimat
sõrme - röngenpilt näitas mõra ja sõrm pandi mitmeks nädalaks
kipsi (fikseeriti koos nimetisõrmega). Pall tabas sõrme nii, et sõrm
paistetas keskkohalt ilusasti ümaraks (oli ka verevalum). Kuna olen
aastaid mänginud korv- ja võrkpalli (aktiivselt alates 12.eluaastast,
praegu olen 30 a), siis aastate jooksul juhtus sarnaseid vigastusi
päris mitmeid kordi - pall tabas sõrme otsa ja oligi sõrm paistes ...
Seekord läks paraku kehvemini - nimetatud sõrme keskmisest (või
siis alumisest; vabandan, aga ma ei tea täpseid termineid) lülist
tehtud röntgenpilt (külje pealt tehtud ülesvõte, pealt tehtud pilt ei
näidanud midagi) näitas selget pikimõra.
Kahjuks juhtus see õnnetus vahetult enne minu puhkust ja seetõttu
sai ka kipsis käsi päris palju koormust, eks ma ilmselt pingutasin kätt
liiga palju, aga mis teha - kui oled paremakäeline, siis ikka kasutad
paremat kätt nii palju kui võimalik ... ka siis kui ei tohi.
Peale kipsi eemaldamist andis too sõrm päris pikalt tunda ja kuna
alguses oli ta päris kange olemisega, siis ma valule vaatamata pingutasin,
venitasin teda. Aja jooksul läks asi paremaks, sõrmevalu andis järjest
vähem endast märku, aga päris töökorras mu sõrm siiski ei olnud.
Käisin sel aastal uuesti röntgenis, et äkki on valesti kokku kasvanud vms.,
aga Pelgulinna haiglas tehtud pildid näitasid, et just nagu on kõik korras.
Samas, sõrm annab siiani tunda ja kui mõned päevad funktsioneerib tanormaalselt, siis mõnikord on sõrm üsna valus (eriti peale seda kui haarad mõne raskema eseme veidi hooletult ja sõrmele langeb suurem koormus).
Mida teha ? Kas tuleks seda sõrme uuesti uurida ja vajadusel opereerida ?
Mida soovitate ? Muide, nimetatud sõrm on vigastuse kohal tänase päevani oluliselt ümaram kui enne õnnetut pallihaaramist - just nagu oleks ta siiani paistes.

Ette tänades.

Arst vastas:

dr Kaidu Meitern

Ortopeed

Artrosportkliinik

Tere!

Kui nii pika aega sõrm terveks ei saa,tuleks seda ortopeedile(parem käekirurgile )näidata.Ju seal sai vigastada ka liigeskapsel,kõõlus.

DR.K.Meitern