Kirurgia 435 teemat   547 postitust foorumis

Lisa vastus

Tuhara süvalihase rebestus

Autor: Kaarel Aruoja 18.07.12 16:18

Tere rahvas, olen pikalt käinud oma perearstile pinda, et ta võtaks midagi ette, ja raviks mu tuhara süvalihast, sest minu näol on tegemist sportlase ja aktiivse inimesega, kes enam ei jaksa lihtsalt olla tugitooli sportlane. Nimelt käisin ma suurõppusel Kevadtorm 2012 ja tõmbasin seal põgenedes suure kiirusega (raske varustus ka 50 kg umbes) oma tuharalihase. Tol hetkel ei olnud aega vinguda ja koju minna, pidi edasi võitlema. Tol ajal ei olnudki nii hull, kuna ma enamasti väikeste vigastuste pihta väga palju tähelepanu ei saada. Aga hiljem koju jõudes ja jalgpalli mängides tundsin, et tuhara sees on valu. Ikkagi ma ei tahtnud jätta mängimist, tegin kõvasti enne mängu sooja ja mängisin ikkagi. Kuid lõpuks oli valu liiga suur, naerda, aevastada ega köhida üldse ei tahtnud, sest kõhulihaste kaudu tekkis väga tugev pisteline valu. Õudne. Sest ma naeran ja aevastan palju. Pärast seda jätsin kõik füüsilised tegevused ja läksin arstile. Ilmselge oli mul juba enne arstile jõudmist, et mul on lihasepõletik. Arst kinnitas minu kahtlusi. Määras mulle 2 pakki Dolmenit (põletikuvastane valuvaigisti), pärast lasin määrata veel 4 pakki. Nüüd, pärast 6te pakki on valu siiamaani talumatu. Raske on magama jääda, sest tunnen pidevat valu oma reies siiamaani. Dolmen võttis valu ära (natuke oli ikka tunda), kuid midagi ta iseenesest ei parandanud. Aga ma ei suuda enam jalgpalli platsilt väga kaua eemal olla ja tahan terveks saada ja nautida oma samme ilma valuta. Olen juba praeguseks kõikki võimalusi proovima. Usun, et siin on targemaid inimesi, kes aidata saaks. Palun, aidake. Aitäh!

Teata sobimatust kommentaarist
Autor: auto   18.07.12 23:42

Oletan, et kuna tuharalihase rebend ei saanud kohe ravi (koormuse vähendamine, külm kompress) ega ka järgnenud nädalate jooksul järk-järgulist koormuse suurendamist, siis võis kujuneda lihasesisese verevalumi tüsistus - luustuv müosiit (ossification myositis). Seda ei saa praegu ja niimoodi kindlalt öelda, haige koht peaks katsudes tihke ja hell olema, kuid kindlamalt ütleb röntgenpilt. Pealegi ei anna sügaval asuvat lihast nii täpselt katsuda.

Igatahes arvan, et sul tuleb igal juhul aeg mõneks ajaks maha võtta. Luustuva müosiidi ravi on tavaliselt nii-öelda konservatiivne, ehk koormuse vähendamine, valuvaigistid (eelistatud nt indometatsiin). Spordiarst või spordimeditsiiniga tegelev ortopeed ilmselt oskab soovitada häid harjutusi, mis ei koorma su vigastusest taastuvat lihast. Tavaliselt taandub lihasesse tekkinud luukolle ise väikeseks, nii et enam ei häiri. Aga see võtab kuid aega. Mõnikord kasutatakse ka kirurgilist ravi, aga enne lastakse luukoldel u 6 kuud "küpseda" - et ära oodata tema võimalik taandumine ja pealegi, kui lasta luukoldel omale kapsel ümber kasvatada, on teda lihtsam täielikult eemaldada ning seega tema taasteket ennetada.

Seda diagnoosioletust ära igaks juhuks väga südamesse võta. Äkki rebenes hoopis lülisamba disk ja tunned närvijuure valu tuharas ja reies?? Aga kui jääda lihaserebendi tüsistuse juurde, siis spordiarsti vastuvõtule võiksid ikkagi saatekirja küsida (oskab harjutuste osas soovitusi anda, et sa ka edaspidi saaksid sama hästi ja sama palju jalgpalli mängida kui enne vigastust). Perearst võiks enne su röntgenist läbi lasta, et selgeks teha, kas vigastuse paikmesse on tekkinud luustumist.
Ise saad end nii palju aidata, et praegu jalgpalli mängima ei lähe. Ega tee kõvasti sooja. Vastavalt valule rahulikult harjutused, hea oleks, kui iga päev. Mõned neist nt: http://www.sportsinjuryclinic.net/rehabilitation-exercises/hip-groin-exercises


Teine kord, kui lihase rebestad või nt kõvasti ja valusasti kukud, siis võimalikult kiiresti 1 - anna valusale kohale puhkust 2 - pane midagi külma peale 3 - kompressioonside peale. Sellega teed võimalikult kiirele paranemisele hea alguse. Ja siis tasapisi, rahulikult, järk-järgult suurendad haige koha koormust, mitte ei nõua sellelt kohe vigastuse eelset võimsust. See koht on ju viga saanud, ta ei jaksa nii palju korraga teha kui täiesti terve koht.

Teata sobimatust kommentaarist
 

Lisa vastus

Saada